Fatih Karadeniz Pidecisi

Fatih Karadeniz Pidecisi

Fatih Karadeniz Pidecisi

Tirebolu’lu Mehmet Yazıcı’nın 1957 yılında kurduğu Fatih Karadeniz Pidecisi pek çok kişiye göre İstanbul’un en iyi pidecisi.  Karadeniz bölgesinden temin edilen malzemelerin odun ateşinde pişirilmesiyle ortaya çıkan pidelerin lezzetinin ünü Türkiye sınırlarını bile aşmış. Bu yüzden sırf pide yemek için İstanbul’un değişik yerlerinden buraya gelenlerin yanında değişik ülkelerden gelen turistleri de görmek mümkün. Mekan turistlerin ilgisini çekse de sunulan lezzetler “turistik” değil. Burada bulacağınız şey bildiğiniz saf, doğru dürüst Karadeniz Pidesi. Bu girişten sonra ilk olarak mekana nasıl gideceğinizi tarif edeyim. Saraçhane’den Fatih’e doğru giderken sağ tarafınızda Fatih Anıtı Parkı’nı göreceksiniz. Onu geçin, İtfaiye Caddesi’ni de geçtikten sonra ilk sağ ve ilk sola döndüğünüzde Fatih Karadeniz Pidecisi’ni hemen sağ tarafta göreceksiniz. Yani yeri son derece kolay. Eğer dışarıda hava güzelse ve dışarıda yer varsa hemen oturun. Fazla ayak altı olmasın derseniz arka taraftaki dar merdivenlerden yukarı çıkabilir ve sakin bir ara sokağa bakan terasta da oturabilirsiniz. Tercih sizin. 

Fatih Karadeniz Pidecisi

Fatih Karadeniz Pidecisi

Fatih Karadeniz Pidecisi’nin menüsünde sadece pide var. Seçenekleriniz az ama öz: Trabzon peynirli kıymalı, kavurmalı, kıymalı yumurtalı, Trabzon peynirli kavurmalı, Trabzon peynirli, kuşbaşılı, ıspanaklı ve yağlı yumurtalı pide. Bir de tatlı olarak Hamsiköy sütlacı. Unu, tereyağı, peyniri, kıyması hepsi itinayla seçilmiş. Fırın odun fırını, ustalar da işinin ehli olunca ortaya çıkan lezzetin mükemmel olması çok doğal. Pidelerin hamuru incecik ve çıtır çıtır. Malzemesi bol, kaliteli ve lezzetli. Yanında yağlı kağıda sarılı gelen halis tereyağını da üzerinde gezdirince insana iyi ki bir pidenin peşinden buralara kadar gelmişim dedirtiyor. Pideyi bitirdikten sonra sıra Hamsiköy sütlacına geliyor. Üzerinde bol bol fındıkla gelen sütlacın da tadına diyecek yok.

Sonuç olarak ben Fatih Karadeniz Pidecisi’nden mutlu olarak ayrıldım. Aklıma takılan tek şey kıvamın fazla sulu bulduğum açık ayranı oldu. Ama o kadarı kadı kızında da olur dedim ve üzerinde fazla durmadım. Yediğim pide ve sütlaç beni mutlu etmek için yeterli oldu. Sırf pide yemek için Fatih’e gitmeme değdi mi? Sonuna kadar değdi.

 

Fırın sütlaç

Fırın sütlaç

 

Zeyrek Mah.Büyükkaraman Cad. No:45/47 Fatih-İstanbul

( 0212 ) 523 97 95 – 635 05 09

 

 

 

 

 

 


Haritayı daha büyük gör: Fatih Karadeniz Pidecisi

Fiyatlar (Mayıs 2013): 

Kıymalı yumurtalı: 13,50 TL

Trabzon peynirli: 12,00 TL

Trabzon peynirli-kıymalı: 13,00 TL

Trabzon peynirli-kavurmalı: 17,00 TL

Ispanaklı: 11,50 TL

Kavurmalı: 16,00 TL

Yağlı yumurtalı: 12,00 TL

Hamsiköy sütlacı: 7,00 TL

İçecekler: 2,00-3,00 TL

Fatih Karadeniz Pidecisi

Fatih Karadeniz Pidecisi

 

Fatih Karadeniz Pidecisi” üzerine 1 düşünce

  1. Biz gittiğimizde içerisi bayağı kalabalıktı. Buna rağmen pideler için çok fazla bekletmediler. Ben kavurmalı eşim Trabzon peynirli istedik. İkisini de çok beğendik. Lezzetli bir pide yemek isteyenler mutlaka buraya uğramalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir