Sabırtaşı

Sabırtaşı içli köfte

Sabırtaşı içli köfte

İstiklal Caddesi’nde Yapı Kredi Kültür Merkezi’nin hemen karşısındaki küçük içli köfte tezgahını ve bembeyaz önlüğüyle başında duran güler yüzlü Mustafa Bey’i kalabalığın içinde sürüklenerek geçip giderken fark etmemiş olabilirsiniz. Eğer öyleyse büyük bir kaybınız var demektir. Mustafa Bey bu ufak tezgahta ve önünde durduğu binanın 5. katındaki restorantında eşsiz çiğ köfteler, mantılar ve daha nice Maraş lezzetlerini misafirlerine sunuyor. Sabırtaşı’nın adına yakışır bir hikayesi var. Maraş’ın ünlü gıda toptancılarından Ali Topçuoğlu 1988 yılında iflas ediyor ve İstanbul’a göç etmek zorunda kalıyor. Bir süre çeşitli işler deniyor. Ama olmuyor. Bir gün eşi Fatma Hanım ben içli köfte yapayım, sen de sat diyor. Ali Bey olmaz demiyor. Giyiyor bembeyaz önlüğünü ve İstiklal Caddesi’ne çıkıyor. Pek çok insanın Sabırtaşı’yla tanışıklığı da bu sayede başlıyor. Temizliği, beyefendiliği ve içli köftelerinin lezzeti sayesinde bir müdavim kitlesi ortaya çıkıyor. Ali Bey bu sayede hem evini geçindiriyor, hem de tüm borçlarını kapatıyor. Tam 20 yıl tezgahında köftelerini satmaya devam ediyor. Sonrasında da Galatasaray meydanındaki bu restorantı açıyor. 2009 yılında vefat edince tezgahın başına oğlu Mustafa Bey geçiyor. Köftelere ise hala Fatma Hanım’ın eli değiyor. 

İçli köfte

İçli köfte

Eğer Maraş lezzetlerini tatmak istiyorsanız yukarı çıkın. Yok ben içli köfte peşindeyim diyorsanız tezgahtan köftenizi alın ve oracıkta hüpletin. Sabırtaşı’nın içli köfteleri gerçekten çok lezzetli. Hamuru ince, bulguru Maraş’tan.  Harcı ise tam bir lezzet bombası. Kıymasının lezzeti, baharatları bir taneyle yetinmeyi imkansız kılacak kadar lezzetli.

Yukarıya çıkarsanız içli köfte dışındaki lezzetleri de tadabilirsiniz. Örneğin mantı, çiğ börek, ızgara çeşitleri, salatalar. Ve elbette Maraş’a özgü lezzetler. Ekşili çorba, Maraş tarhanasından tarhana çorbası, sömelek köfte, eşkilaye sulusu, yoğurtlu bulgur köfte, kuru dolma, sulu yağlı köfte ve daha neler neler.

Sabırtaşı içli köfte

Sabırtaşı içli köfte

Sabırtaşı cebinizi yakmadan (Nisan 2015’de bir adet içli köfte 4,50 TL) Maraş lezzetlerini tadabileceğiniz güzel bir mekan.

Sabırtaşı:

Adres: İstiklal Caddesi, No: 112 Kat: 5 (Yapı Kredi Bankası karşısı)

Galatasaray, İstanbul

Telefon: (0212) 251 94 23 – 244 82 26

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir