Kilisli Kebapçı Ali Usta

Kuzu şiş

Kuzu şiş

Sinan Bali halkgurmesi.com için yazdı.

Kapalıçarşı’ya kebap yemeye geldik

Ne kuyumcu, ne kilimci… Kapalıçarşı’da bir kebapçı… Kilisli Kebapçı Ali Usta.

Kapalıçarşı’daki lezzet turumuzun ikinci durağı, çarşının içinde, Mercan Kapısındaki Kilisli Kebapçı Ali Usta oldu (birinci durak için bkz. Köfteci Mustafa).

Burasının da ünü mekanın boyutlarını aşmış. Kapalıçarşı’nın yüzlerce yıllık dükkanlarından birinde kurulmuş, topu topu 4-5 masası olan daracık lokantaya girdiğimizde duvarları kaplayan ünlülerin fotoğraflarıyla karşılaştık. Girişte Ali Usta’nın ızgarasından tüten nefis kokular karşıladı bizi önce. Şanslıydık ki cumartesi günü olmasına rağmen boş bir masa bulabildik. Muhtemelen bir saat sonra gelsek yer bulamayabilirdik.

Kilisli Ali Usta

Kilisli Ali Usta

Kuzu şiş ve Urfa sipariş ettik. Yemeklerimizi beklerken de ortaya salata geldi. Domates, salatalık, biberli çoban salatası kekik, nar ekşisi ve sumakla çeşnilendirilmişti ama salatayı asıl farklı kılan kimyondu. Kimyonun salatayı bu kadar lezzetli kılacağı aklımın ucundan geçmezdi. Bence kebaplar kadar, günün keşfi bu salata oldu benim için.

Salata

Salata

Biraz sonra iyice pişmiş kebaplarımız, bulgur pilavı ve közlenmiş sivri biber eşliğinde geldi. Kebapların yanında hem pide hem lavaş sunulması gayet güzel, ama tabii hamurla mideyi tıkamamak lazım.

Urfa

Urfa

Urfa iyi pişmiş ve lezizdi. Ama favorim kuzu şiş oldu. Aralardaki ufak yağ parçaları yumuşacık etlerin lezzetine lezzet katmıştı. Hani lezzet patlaması diyorlar ya; diyebilirim ki kuzu etleri dinamitse yağlar da el bombasıydı.

Kuzu şiş

Kuzu şiş

Kebapçı Ali Usta’nın boşuna nam salmadığını yediğimiz her lokmada anladık. Aslında Ali Usta’nın künefesi de meşhur ama daha uğrayacağımız mekanlar olduğu için tatlıya girmedik.

Ali Usta, Balıkesir ve Trakya yöresinin etlerini kullandığını söyledi ve pek çok kimse gibi çarşı pazarda düzgün malzeme bulamadığından yakındı. Bir de Kilis tava yemek istiyorsak siparişi bir saat kadar önceden vermemiz gerektiğini belirtti.

Kilisli Ali Usta

Kilisli Ali Usta

Bir dahaki sefere Kilis tava ile künefe yemeyi aklımıza koyarak Kilisli Kebapçı Ali Usta’ya veda ettik.

Kuzu şiş: 20 TL

Urfa kebap: 14 TL

Salata: İkram

Adres: Beyazıt Mah. Tacirler Sok. Kapalıçarşı Mercan Girişi No:2, Kapalıçarşı/İstanbul

Telefon:(0212) 519 0478

 

Googlemaps linki için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir