Paçacı Hikmet, Bostancı

kuzu tandır - paçacı hikmet- tandır

Kuzu tandır

Paçacı Hikmet Bostancı’da Diyarbakır yemekleriyle meşhur bir lokanta. Adından da anlaşılacağı gibi en iddalı oldukları yemekleri kelle paça çorbası. Neredeyse her gelen menüye bile bakmadan önden bir kelle paça çorbası siparişi veriyor. Biz de aynısını yapıyoruz. Daha yerimize oturur oturmaz çorbalarımızı söylüyoruz. Tabii ki buraya gelip de bir çorba içip kalmak olmaz. Zaten mekana girince gördüğünüz tezgahtaki yemekler de buna pek imkan tanımıyor. Gerek Diyarbakır yöresinin gerekse diğer yörelerin yemekleri kendilerini tatmanız için gözünüzün içine bakıyor. Mumbar dolması, sac tava, tandır, ayvalı kavurma, kaburga dolması, güveç, kuzu gerdan, et haşlama, tas kebap, aşçı yemeği, köfteler derken insan hangisini seçeceğini şaşırıyor. Paçacı Hikmet Usta’nın menüsü bir esnaf lokantasına yakışır şekilde günlük olarak değişiyor. Bu sayede her gittiğinizde farklı bir yemek, farklı bir lezzetle karşılaşabiliyorsunuz.

Peki biz ne yedik? Elbette ilk olarak kelle paça çorbasıyla başladık.

kelle paça - paça çorbası

Kelle paça çorbası

Sonrasında kuzu tandır ve kuzu gerdan sipariş ettik. Ortaya da manda yoğurdu. Sac tavayı da denemek istedik ama gittiğimizde (Eylül) henüz sac tava yapmaya başlamamışlardı. Kasım ayında başlayacaklarını ve sadece kış aylarında yaptıklarını söylediler. Açıkçası nedenini pek anlamadım. Yaz ayında sac tava yenmez mi? Bence yenir. Neyse.

manda yoğurdu - yoğurt -

Manda yoğurdu

Mumbar dolmasını ise girişte tezgahta göremeyince yok diye üzüldük ve sormayı da düşünmedik. Halbuki çoktan hazırmış ama daha tezgaha koymamışlar. Bunu midemizi iyice doldurduktan sonra hesabı öderken öğrenmek bizim için acı oldu ama sizler için bir uyarı olabilir. Tezgahta görmeseniz bile mutlaka mumbar var mı diye sorun. Bizim gibi yapmayın, bu lezzetten mahrum kalmayın.

Kuzu gerdan - gerdan

Kuzu gerdan

Gelelim yediklerimize. Önden gelen kuru patlıcan dolması güzel bir başlangıç oldu. Kuzu tandır gayet güzel pişirilmişti. Sulu, yumuşak ve lezzetliydi.  Kuzu gerdan ise kemikli yapısı yüzünden yemesi az biraz emek gerektirse de hem etinin hem de sosunun lezzetiyle gerçek bir şölendi. Bu lezzetin bence en önemli sebebi etlerin kalitesi. Paçacı Hikmet Usta etlerini Diyarbakır’dan getirtiyor. Doğal beslenen hayvanların eti de elbette daha lezzetli oluyor.

Paçacı Hikmet, yemekler, esnaf lokantası

Paçacı Hikmet

Paçacı Hikmet’in bir diğer saklı hazinesi ise etli çiğköfte. Ancak bunu sadece Ramazan aylarında yapıyor. Dolayısıyla gerçek çiğköfte yemek gibi bir isteğiniz varsa Ramazan ayında bunu Paçacı Hikmet’de gerçekleştirebilirsiniz.

Paçacı Hikmet, lokanta, yemek

Paçacı Hikmet

Peki Paçacı Hikmet’de fiyatlar nasıl derseniz menüyü aşağıda görebilirsiniz. (Eylül 2015). Fiyatlar böyle lezzetler sunan bir mekan için makul kabul edilebilecek rakamlarda. Mekan 24 saat açık. Yani canınız ne zaman paça çorbası çekerse gidebilirsiniz.

Paçacı Hikmet fiyatlar, menü

Paçacı Hikmet menü

Paçacı Hikmet Usta yöresel tadları İstanbul’da yaşatmaya çalışan ve bunu hakkıyla yapan bir işletme. Bu yönüyle takdiri hakediyor.

Paçacı Hikmet Usta, Adres:

Eminali Paşa Cad. Altıntepe Mah.

No: 6/C-3 Bostancı, İstanbul

Telefon:

(0216) 489 81  29 / (0216) 489 81 25

Googlemaps linki için tıklayınız
Paçacı Hikmet Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir