Meşhur Filibe Köftecisi

köfte

Filibe Köftecisi

İstanbul’un en merkezi yerlerinden biri olan Sirkeci’de 100 yıldır bazılarına göre Türkiye’nin en iyi köftelerini yapan bir yer var. Adını mutlaka duymuşsunuzdur ama bir kere de ben söyleyeyim: Filibe Köftecisi. Ufacık, bilmeseniz önününden geçerken zor fark edeceğiniz, fark etseniz bile hak ettiği ilgiyi göstermeden geçip gidebileceğiniz bir yer. Filibe Köftecisi’nin görüntüsü iddiasız. Ama köfteleri mekanın sadeliğiyle oranlanamayacak kadar muhteşem. İşte halkgurmesinin gözünden Filibe Köftecisi.

Bu güzel mekanı bulmak son derece kolay. Sirkeci’den Cağaloğlu’na çıkan Ankara Caddesi’nin hemen başlarında ve sol tarafta beyaz tenteli ufacık bir dükkan. Alt katta bir kaç masa ve biraz daha büyük olan üst katta bir kaç masa daha. Hepsi bu kadar. Yenilebilecek tek şey ise elbette köfte ve köftecilerin olmazsa olmazı piyaz. Filibe Köftecisi pek çok kişi tarafından Türkiye’nin en iyi köftecileri arasında gösteriliyor. Böyle bir sıfatı hak etmek elbette kolay değil. Bunu hak etmekten daha zor olanı ise korumaya devam edebilmek. Yakalanan kaliteyi sürdürebilemenin büyük bir problem olduğu ülkemizde bunu başarabilen sayılı müesseselerden biri Filibe Köftecisi. Sipariş ettiğim 1,5 porsiyon köfte ve 1 porsiyon piyaz önüme geldiğinde o kadar güzel görünüyorlardı ki fotoğraflarını çekmeden önce bir tanesini ağzıma atıvermemek için kendimi zor tuttum. E dile kolay. En son 3-4 yıl önce gelmiştim buraya ve son bir kaç aydır sürekli bir kez daha gelip yazmak istiyordum. Sıcak sıcak servis edilen köftelerin lezzeti en az görüntüsü kadar güzeldi. Köfteleri tadar tatmaz buraya verilen ünvanların haksız olmadığını anlıyorsunuz. Köftenin yanında yediğim piyaz belki olağanüstü değildi ama kendinden beklenen görevi yerine getiriyor ve köfteye başarıyla eşlik ediyordu. Bu muhteşem ikili sayesinde güzel bir öğlen yemeği yedim. Tek üzüntüm tatlı için vaktimin olmayışı oldu. Filibe Köftecisi’yle ilgili söyleyebileceğim olumsuz tek şey porsiyonlarının azlığı olabilir. 1 porsiyonla doymanın imkanı yok. En az 1,5 porsiyon sipariş etmeniz gerekiyor. O zaman da fiyatlar yükselip, halk gurmesi’nin limitlerine yaklaşıyor.

Filibe Köftecisi sadece öğlenleri açık. Yani akşam yemeği için gidilebilecek bir yer değil. Aslına bakarsanız akşam üzeri bile gidebileceğiniz bir yer değil. Saat 15:00 gibi köfte bitmiş oluyor.

Meshur Filibe Köftecisi

Meşhur Filibe Köftecisi

Meşhur Filibe Köftecisi:
Ankara Cad. No:112 Sirkeci/İstanbul
Telefon: (0212) 519 39 76

Köfte: 8 TL.

Meşhur Filibe Köftecisi” üzerine 3 düşünce

  1. Sayın Halk Gurmesi… O gün biz yemedik ama Filibe Köftecisi’nin menüsünde tatlı olarak da irmik helvası bulunuyor. 1,5 porsiyon olayına katılıyorum, ama o lezzet her kuruşa değer diye düşünüyorum. Elinize sağlık, midenize afiyet.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir