Beşkonaklar Malatya Mutfağı

Beşkonaklar Malatya

Beşkonaklar Malatya

Gönüllü gurmemiz Sinan Bali şimdide Anadolu yollarına düştü. İşte Malatya ile ilgili yazısı.

Halk Gurmesi’nin gezgin şubesi olarak Anadolu’dan lezzet deneyimlerimi bildirmeye devam ediyorum. Bu seferki durağım Malatya.

Öncelikle Malatya ve yemek deyince şöyle durup bir toparlanmak lazım. Malatya mutfağı Doğu’nun en zengin ve en lezzetli mutfaklarından biri. Onlarca çeşit köfte yemeği, yine onlarca çeşit çorba sayılabilir. Sebze yemekleri, hamur işleri, tatlılar… İnsanın “Malatya yemeklerini yedim bitirdim” demesi için doymak bilmez bir iştaha ve çok geniş bir mide kapasitesine sahip olması gerek. Üstelik sadece yemekler değil, kullanılan malzemeler de bir o kadar çeşitli, ama gördüğüm ve tattığım kadarıyla bulgurun Malatya mutfağında özel bir yeri var.

Malatya’ya gidince analı kızlı, içli köfte ve kağıt kebabı yememek olmaz. Ama dediğim gibi Malatya mutfağı bunlarla sınırlı değil. Arkadaşlarımın beni götürdüğü Beşkonaklar Malatya Mutfağı adlı lokanta yöresel yemekleri tatmak için ideal bir mekan.

Beşkonaklar adlı, yaklaşık 120 yıllık bitişik beş ev restore edilmiş ve turizme kazandırılmış. Bu evlerde Etnografya Müzesi, Mimarlar Odası, turizm bürosu ve lokanta faaliyet gösteriyor.

İki katlı mekan yöresel motifler ve eşyalarla çok güzel biçimde dekore edilmiş. Modern ve klasik zevkli bir biçimde harmanlanmış. Arka tarafta oldukça geniş bir bahçesi var. Temiz ve nezih bir mekan. Çalışanlar ise güler yüzlü ve hızlı.

Beşkonaklar Malatya

Beşkonaklar Malatya

Yemeklere gelince… Misafir olduğum öğrenilince, içinde yöresel lezzetlerin olduğu bana özel bir tabak hazırlandı. Neydi bu tabaktakiler? İçli köfte, analı kızlı, ekşili kiraz yaprağı sarması, ıspanaklı ekşili köfte… Yanlarında soğuk gendime çorbası. Malatya’nın içli köftesi alıştığımızdan daha açık renkli, daha az yağlı. Bunun nedeni suda haşlanması. Yağda kızartılanı da var ama orada kaldığım sürece suda pişirilenlerden yedim. Analı kızlı da parça et de kullanılmıştı. Ispanaklı ekşili köfte ise tarif edilemez bir lezzetti.Açıkçası utanmasam hepsini tam porsiyon olarak yiyebilirdim. Misafir olduğum için hesap konusunda kesin bir bilgim yok ama mönüye şöyle bir göz gezdirdiğimde, yöresel ana yemeklerin 10 TL’den fazla olmadığını gördüm.

Sonuç olarak Beşkonaklar Malatya Mutfağı, görünüşte Halk Gurmesi için biraz üst sınıf izlenimi verse de fiyat-lezzet dengesi açısından Malatya’yı ziyaret eden herkesin uğraması gereken bir lokanta.

Sinema Cad. Beşkonaklar No: 13 / Malatya

(0422) 326 00 51

Beşkonaklar Malatya Mutfağı” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir