Köfteci Mustafa

Köfteci Mustafa

Köfteci Mustafa

Sinan Bali halkgurmesi.com için yazdı.

Sulu, leziz köfte

İstanbul’da, hatta tüm Türkiye’de ucuz ve çabuk yemek yeme söz konusu olduğunda köfteciler başı çekiyor desem yalan olmaz herhalde. Halkgurmesi’nde bile tanıtılan mekanların çoğu köfteciler.

Bu kez Kapalıçarşı ve civarındaki bazı lezzet noktalarının keşfine çıktığımızda ilk durağımız Köfteci Mustafa oldu. Aslında 50 senelik bu müesseseyi bilenler zaten biliyor. Namı almış yürümüş ve civarın en bilinen lokantalarından biri olmuş. Kapalıçarşı’nın Mercan Kapısına yakın bir çıkmazdaki köfteci lokantası, ufak olmasa da gözden ırak biraz.

Köfteci Mustafa

Köfteci Mustafa

Mekan ne çok salaş ne modern. Fayans kaplı duvarlar, masa üzerinde tepeleme ekmek, etlerin ve salataların dizildiği buzdolabı ve içerlek bir ızgara tipik esnaf lokantası görünümü verirken, kırmızı deri iskemleler biraz ortama uymamış. Ama bizim işimiz dekorasyonla değil, köfteyle.

Piyaz

Piyaz

İki kişi bir buçuk porsiyon köfte ile bir piyaz söyleyip paylaştık, zira gün içinde başka duraklarımız da olacağı için hemen mideyi doldurmak istemiyorduk. Önden gelen piyaz lezzetli olmasına rağmen biraz beklemiş gibiydi.

Köfteler

Köfteler

Lokanta henüz kalabalık olmadığı için köfteler de kısa sürede servis edildi. Normalde porsiyona 4 adet irice yuvarlak köfte düşüyor. Yanında domatesi, biberi ve soğanı… Köfteler sulu ve lezizdi. Uzun zamandır bu kadar yumuşak, sulu köfte yemediğimi söyleyebilirim. Dışı iyi pişmiş köftenin içi biraz macun kıvamında, yumuşaktı. Bu işlerde usta olan arkadaşım ekmeğin fazla koyulmuş olabileceğini söyledi. Ancak şu bir gerçek ki etin tadını gayet belirgin şekilde alabilirsiniz. Baharatla maskelenmiş bir köfte değil kesinlikle. Kıymada dana ve kuzu eti karışık kullanılmış.

Izgara

Izgara

Köfte dışında et şiş, tavuk şiş, pirzola gibi çeşitler de mevcut. Ama buraya gelenlerin bu leziz köfteye alternatif arayacağını sanmam. Yalnız servis elemanlarının biraz daha güler yüzlü, biraz daha ihtimamlı olmasını isterdim. Örneğin tezgahta duran acılı salçadan istemek ne bizim aklımıza geldi ne de onlar bize buyur etti. Muhtemelen müdavim müşterilere alışık oldukları için bizi yabancılamış da olabilirler. Neyse acılı salça da Köfteci Mustafa’yı bir daha ziyaret etmek için mazeret olsun.

Köfteci Mustafa

Köfteci Mustafa

Köfte: 10 TL

Piyaz: 5 TL

Köfteci Mustafa

Köfteci Mustafa

Adres: Mercan Tığcılar Sok. Camii Çıkmazı No:3/B Beyazıt, Istanbul

Telefon: +90 (0212) 512 35 25

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir