Hacı Şükrü, Konya

Fırın kebabı

Fırın kebabı

Hacı Şükrü Konya’nın geleneksel lezzetlerinden biri olan fırın kebabını 100 yıldan uzun süredir müşterilerine sunan harika bir kebapçı. Fırın kebabı koyun etinden yapılıyor. Etler büyük bakır leğenlerde, içinde meşe odunu yanan taş fırınlarda pişiriliyor. Pişirme süresi erkek koyunlar için 4-4,5 saat, dişiler için 6-7 saat. Bu süre boyunca önce kendi suyuyla pişen, suyunu çektikten sonra ise yine kendi yağıyla kızaran etler kelimenin tam anlamıyla lokum gibi oluyor. Fırına giren 3 kilo çiğ et, dışarı 1 kilo kebap olarak çıkıyor. Kebabın yumuşak ve yağlı olması için ön kol ve kaburga kısımlarından elde edilen etler kullanılıyor.

Kebaplarımız tırnak pide üzerinde servis ediliyor. Yanında da soğan ve biber turşusu ikram olarak geliyor. Burada racon kebabı elle yemek. Zira çatal bıçağın etin lezzetini kaçırdığı düşünülüyor. Tabii bu durum masada çatal bıçak olmadığı anlamına gelmiyor. Ama usul böyle. Porsiyonlar 100-150 ve 200 gr. olarak belirlenmiş. 2016 Mart ayında bunların fiyatları 18, 27, ve 36 TL idi. Ben elbette 200 gramlık porsiyondan sipariş verdim. Yetti mi derseniz elbette ki yetmedi. Yemeye doyulmayacak bir lezzet. Ancak belirtmekte fayda var ki fırın kebabı oldukça yağlı bir yemek. O yüzden eğer yağla aranız yoksa sipariş verirken yağsız olmasını belirtmenizde fayda var. Ancak gerçek etseverler için yağlı olanın tadının çok daha lezzetli olacağı da bir gerçek.

Hacı Şükrü‘de kebap ziyafetine başlamadan önce deneyebileceğiniz bir diğer Konya klasiği ise bamya çorbası. Bamyaya mesafeli yaklaşan bir insan olarak ben bile bayıla bayıla yedim. İştah açıcı özelliği de olan bu çorbayı tatmanızı tavsiye ederim.

Bamya çorbasi

Bamya çorbasi

Hacı Şükrü 1907 yılında Hacı Şükrü Çeşmeci ile başlayan geleneği ardından gelen Hacı Ali Şengönül, Hacı Şükrü Şengönül ve bugün işi devam ettiren Ali Şengönül ve Ayhan Şengönül aynen devam ettirmişler. Son kuşak 100 yıl sonra Meram’da 2. şubeyi açarak daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor. Merkez şubesinde servis saat 11’de başlıyor, tıpkı Bolu Lokantası‘nda olduğu gibi erkenden, 15:30’da bitiyor. Merkez şubesi ilk girişte 2 masalı ufak bir mekan gibi görünebilir. Ancak esas mekan alt katta. Burası penceresiz olmasına rağmen kesinlikle kasvetli bir mekan değil. Aksine 3. kuşak Hacı Şükrü’nün topladığı ve duvarları dolduran antika eserlere bakarken gayet hoş vakit geçirebiliyorsunuz.

Hacı Şükrü

Hacı Şükrü

Konya ziyaretinizde büyük bir ihtimalle Alaaddin Tepesi‘ni ziyaret edeceksiniz. Buraya kadar gelmişken mutlaka biraz yürüyüp Hacı Şükrü‘de enfes bir fırın kebabı yiyerek kendinizi ödüllendirin.

Hacı Şükrü Menü

Hacı Şükrü Menü

Hacı Şükrü:

Merkez adres:

Devricedid Mahallesi, Cemsultan Caddesi, No.32/A, Konya Merkez, Konya

Telefon: (332) 352 76 23

Meram adres:

Yorgancı, Dutlu Cd. No:5, 42140 Meram/Konya, Türkiye

Googlemaps linki için tıklayınız

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir