Bolu Lokantası, Konya

Etli ekmek

Etli ekmek

Eğer yemek için yaşayanlardansanız Konya denilince Mevlana’dan sonra aklınıza gelen ilk şey elbette etli ekmek olacaktır. Etli ekmek Konya’nın en çok bilinen yemeklerinden biri. Etli ekmek satır kıymasıyla yapılan bir tür kıymalı pide. Son zamanlarda her yerde etli ekmek yapan pideciler çıkmaya başladı. Bazıları hakikaten gerçek etli ekmek yapıyor, bazıları ise kıymalı pide. Bolu Lokantası ise bu nadide yemeğin en hasını yapan müesseselerden biri. Gerek Konya’ya gitmeden önce, gerekse Konya’da “Nerede etli ekmek yiyelim?” sorusuna büyük çoğunluk “Bolu Lokantası” diye cevap verdi. Lokantanın kapısına varınca pek çok kişinin görüşünün bu yönde olduğunu fark ettik. Eti ekmek yemek isteyenler kapıda sıra bekliyordu. Bolu Lokantası Karatay’da -yani Mevlana Müzesi‘nden yürüme mesafesinde ufak, gösterişsiz bir mekan. Alt katta 7-8 masa, bir kaç masa da asma katta o kadar. Rağbet ise bayağı yüksek. O yüzden buraya giderken biraz sıra beklemeyi göze almanız gerekiyor.

Bolu Lokantası‘nın menüsü gayet sade. Yiyebileceğiniz şeyler etli ekmek, Mevlana pide ya da peynirli börek denilen peynirli pide. Yanına da bir sürahi ayran. Etli ekmek, düvenin kaburga bölgesinin etinden elde edilen satır kıyması, soğan ve domatesle yapılıyor. Mevlana pidede işin içine Konya’nın meşhur küflü peyniri de giriyor. Peynirli börek ise sadece küflü peynirle yapılıyor. Piştikten sonra pidelerin üzerine eklenen tereyağı ise işe bambaşka bir boyut katıyor. Tamam kabul ediyorum tereyağı, et ve hamur çok sağlıklı bir birleşim olmayabilir ama olağanüstü lezzetli. Elinize aldığınızda içinden mis kokulu tereyağı damlayan bir Mevlana pideyi yerken inanın pek çok şeyi unutabilirsiniz.

Mevlana pide

Mevlana pide

Bolu Lokantası Pazar hariç her gün 10:30’da açılıyor. Akşam ezanıyla da kapanıyor. Servis gayet hızlı. Pideler ise ciddi anlamda bağımlılık yaratabilecek cinsten. Eğer Konyalı değilseniz Bolu Lokantası‘nda incecik hamurlu bir etli ekmek ya da Mevlana pide yedikten sonra eve döndüğünüzde aynı lezzeti arayacaksınız. Bulabilir misiniz bilemiyorum. Bulursanız bana da haber verin.

Bolu Lokantası, Konya:

Adres: Aziziye Cad. Karatay, Konya

Telefon: (0332) 352 45 33

Bolu Lokantası, Konya” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir