Metet Közde Döner

Metet Döner

Metet Döner

Metet Közde Döner, Kuzguncuk

Kuzguncuk geçmişten bu yana Boğaz’ın en mutena ve kendine özgü köylerinden biri olagelmiştir. Cami, kilise, sinagogun birbirine komşuluk etmesiyle hoşgörüyü; bağıyla, bostanıyla yeşili ve huzuru; köşkleri, yalılarıyla tarihi; mahalle dokusunu korumasıyla komşuluğu ve samimiyeti bünyesinde toplamayı başarmış bir semttir. 80’li yılların efsane TV dizisi “Perihan Abla” ile dikkati çeken ve bu niteliklerini tanıtan semt, daha sonra da popülaritesini bir miktar sürdürmüştür. Son yıllarda da hissedilebilir bir dönüşüm geçirmekte. Butik kafeler, lokantalar, “şokolatiye”ler, “vintage” dükkanlar semtin eski esnafıyla birlikte uyum içinde çalışmakta. Üsküdar merkezden sonra ilk Boğaz köyü olması nedeniyle kolay ulaşılabilmesi ve sakinliği ile özellikle hafta sonu ziyaretçilerini kendine çekmekte.

Metet Döner

Metet Döner

Kuzguncuk üzerine uzun bir girişten sonra asıl meselemize gelelim. Kısa bir tur için gittiğimiz Kuzguncuk’ta butik mekanları şimdilik bir kenara bırakıp bir döner lokantasını, Metet Közde Döner’i ziyaret edelim dedik. Burası sıradan bir dönerci değil; gurmelerin ziyaret ettiği, pek çok kez “İstanbul’un en iyici dönercileri” listesine girmiş bir lokanta.

Metet Döner

Közde döner

Metet Közde Döner, Kuzguncuk’ta 2010 yılından beri çalışıyor olsa da müessesenin mazisi 60’lara gidiyor. 1967’de Beyoğlu Ağa Camii’nin sokağında dönerciliği erbaplarından öğrenmeye başlayan Mehmet Bey, önce Beyoğlu’nda, daha sonra da burada dükkan açıyor.

İki kattan oluşan mekan gayet samimi, servis hızlı. Tabii ki siparişimiz porsiyon döner ve yanında manda yoğurdu oldu. Ekonomik olsun diye dürüm de tercih edilebilir ama özellikle ilk kez gittiğim mekanlarda porsiyon söyleyerek etin tadını yalın olarak almayı seviyorum. Dönerlerden önce salata ve yeşil-kırmızıbiber turşusu ikram olarak geldi. Az sonra da el yapımı sıcak lavaşla kapatılmış olarak dönerimiz servis edildi.

Metet Döner

Yoğurdumuz

Kömür ateşinde pişmiş yaprak dönerde ilk dikkatimi çeken, dokusunda ne fazla kızarıp kömürleşmiş yerler olması ne de az pişip pembe pembe kalmış yerler olmasıydı. Tabağımdaki tüm parçalar tam kıvamında pişmişti. Et ve yağ oranı gayet iyiydi. Damakta doğru pişmiş, kaliteli etin sulu ve doğal lezzetini bırakıyordu. Diyebilirim ki İstanbul’da yediğim en leziz dönerlerden biriydi. Metet Döner, gurmelerin methettiği kadar vardı yani.

Tandırda yapılan lavaşın taşıdığı is lezzetine de bayıldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Yine dönere eşlik eden patates kızartmasının ev yapımı olması da puanı yükseltiyor. Yüzde 70 manda, yüzde 30 inek sütünden mamul manda yoğurdu da etin nefasetini tamamladı. Cam kavanozlarda servis edilen yoğurt tek kişi için ideal.

Mekanın sahibi Mehmet Bey, kemikli olarak alınan etlerin yüzde 70 dana, yüzde 30 kuzu döşten olduğunu, etleri Balıkesir-Gönen’den temin ettiklerini belirtti. Döneri tamamen kendilerinin hazırladığını, etleri kemiklerinden tek tek ayırdıklarını, kendi hazırladıkları sosta marine ettiklerini söyledi.

Döner dışında diğer kebap çeşitlerinin sunulduğu lokantanın fiyatları, etin lezzetine bakıldığında gayet makul. Lokantanın Bulgurlu’da da bir şubesi var.

Kuzguncuk’a gelip geleneksel mahalle havasını solumak isterseniz kesinlikle Metet Közde Döner’e uğramanızı tavsiye ederim.

Yazan: Sinan Bali

Metet Döner menü

Metet Döner menü

Metet Döner:

Adres: Bulgurlu Cd. No:120, 34696 Üsküdar/İstanbul, Türkiye

Telefon: (0216) 486 38 38

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir