Kos, Yunanistan

Kos

Kos

Son bir kaç yıldır kapıda vize alma imkanı sayesinde Yunan adaları artık neredeyse komşu kapısı oldu. Özellikle Kos, Midilli, Sakız, Rodos gibi adalar kelimenin tam anlamıyla Türk akınına uğradı. Hal böyle olunca buralarda ne yenir, ne içilir konusu da gündeme gelmeye başladı. İşte bu nedenle bu yazımızın konusu bir Yunan adası olan Kos.

Kos Bodrum’un hemen karşısında. Turgutreis ve Bodrum’dan kalkan feribotlarla ulaşmak mümkün. Vize işlemlerinizi feribot acentaları vasıtasıyla kolayca halledebiliyorsunuz. Bodrum’dan kalkan feribotlara binerseniz yaklaşık 1 saat sonra Kos’a ayak basmış oluyorsunuz. Kos’a vardığınızda kapıda vize işlemiyle gelenleri ayrı bir kapıdan içeri alıp pasaportları topluyorlar. Yaklaşık 15-20 dakika sonra pasaportlar vizeleri uygulanmış bir şekilde getirilip sahiplerine teslim ediliyor. Kos diğer tipik Yunan evlerinin olduğu adalara ufak adalara göre çok daha şehirleşmiş, turistik bir ada. Adanın sokaklarında dolaşırken tabelaları görmezseniz kendinizi kolaylıkla herhangi bir Türk sahil kasabasında zannedebilirsiniz. Ada yemek yemeyi sevenlere pek çok alternatif sunuyor. Balık, et, Yunan, Türk, İtalyan, ucuz, pahalı herkese hitap eden bir şeyler bulmak mümkün. İşte Kos’ta harcadığım kısa süre içinde deneme fırsatı bulduğum ve memnun ayrıldığım mekanlar:

CARAVAN RESTAURANT:

Kos’taki ilk akşam yemeğine misafirlik eden Caravan Restaurant, sahibi Hasan Bey’in müthiş konukseverliğiyle öne çıkıyor. Hasan Bey’in methini daha Kos’a gitmeden önce değişik seyahat bloglarında okuduğum yazılarla duymuştum. Gidince anlatılanların boşuna olmadığına tanık oldum. Ailesi aslen Giritli olan Hasan Bey gelen her konuğuna tek tek ilgi gösteriyor, onca yoğunluğun arasında onlarla sohbet etmeye çalışıyor. Bu yüzden de bir gelen bir daha geliyor. 10 yıldan fazla süredir müşterisi (artık dostu) olanlar var. Hatta masaya oturduğumda masayı temizleyip servis açan ve bu yüzden oranın çalışanı zannettiğim yaşlı amca yıllardır mekanın müdavimi olan İngiliz bir turist çıktı. Samimiyet bu boyutlarda yani. Bütün bu konukseverliğe Hasan Bey’in eşinin elinden çıkan lezzetli yemekler ve mezeler de eklenince Caravan olağanüstü bir yer haline geliyor.

Gelelim Caravan’da ne yenir sorusunun cevabına. Mekana gelir gelmez önce Hasan Bey’le bir merhabalaştık. Sonra methini daha gelmeden duyduğum mezelerden ve yemeklerden mümkün olduğunca fazla çeşit tatmek istediğimi söyledim. Hasan Bey’de sağolsun bana farklı mezelerden ufak ufak şöyle bir masa hazırladı.

Caravan Restaurant

Caravan Restaurant

Sofradakiler soldan sağa Saganaki, Bekri meze, ahtapot salatası, mücver ve patlıcan salatası, kabak çiçeği, yaprak ve  lahana dolmalarından oluşan dolma tabağı.

Saganaki

Saganaki

Saganaki yağda kızartılmış bir çeşit peynirden yapılan ve sıcak sıcak tüketilen bir meze. Evet kulağa sağlığa faydalı bir şeymiş gibi gelmiyor ama lezzeti sağlıkla ilgili bütün kaygılarınızı gözardı etmenize yetecek kadar müthiş. Tost yaparken makinaya akıp çıtır çıtır olan kaşar peynirleri yemeyi sevenler ne demek istediğimi anlayacaktır.

Bekri Meze ve Ahtapot

Bekri Meze ve Ahtapot

Bu da 2. tabağımız. Kos’ta pek çok restoranın menüsünde bulunan Bekri Meze. Bekri meze tavuk ya da domuz etinden yapılan, bol biberli bir çeşit et yemeği. Benim yediğim tavuk etinden yapılandı ve eti yumuşacık,  lezzeti de gerçekten çok güzeldi. Diğer tabakta görülen ise ahtapot salatası. Bu arada mezelerin yanında görülen ve malesef not almadığım için adını unuttuğum otların da lezzeti olağanüstü. Aynı ottan hemen karşı kıyıdaki Bodrum’da da bulmak mümkün. Adını bilen varsa bir maille ya da yorumla hatırlatabilirse çok güzel olur.

Bu arada Bekri mezeyi merak edenler için tarifi şöyle:

http://greekfood.about.com/od/appetizerssalads/r/bekrimeze.htm

Caravan Restaurant Kos seyahatime iyi bir başlangıç yapmamı sağladı ve buradan son derece güzel anılarla ayrıldım.

Caravan Restaurant:

52 Amerikas Street, Kos Town

Tel: +30 2242 027064

ALİ RESTAURANT:

Kos’ta ki ikinci akşam yemeğimi Ali Restaurant’ta yedim. Geldiğim ilk gün otel sahibine nerede iyi yemek yiyebileceğimi sorduğumda bana önerdiği 3-4 yerden biri de burasıydı. Açıkçası o kadar yol tepip Yunanistan’a geldikten sonra kalkıp bir Türk lokantasına gitme fikri bana garip gelmişti. Ancak birkaç kişiden daha bu yönde tavsiye gelince Ali’yi denemem şart oldu. Böylece Yunanistan’da ki 2. gecemde de Türkçe konuşarak sipariş verdim, bolca İstanbul muhabbeti yaptım. Evet hayat hakikaten çok ilginç. Ali Restaurant’ın sahibi adından da tahmin edilebileceği gibi Ali Bey. Ali Bey Caravan’ın sahibi Hasan Bey’in de kuzeni. 1986’dan beri Türk ve Yunan mutfağının lezzetlerini misafirlerine sunuyorlar. Ali Restaurant tam bir aile işletmesi. Ali Bey ve eşi mutfakta, oğulları Ahmet ve Hasan serviste çalışıyorlar. Bütün yoğunluklarına rağmen konuklarına güleryüz ve ilgi göstermeyi de asla ihmal etmiyorlar. Ali’de de yine 2-3 çeşit ufak meze ve köfte siparişi verdim. Yanında da kendi yaptıkları beyaz şarabı tavsiye ettiler.

Meze tabağı

Meze tabağı

Meze tabağını sonrasında gelecek köfteyi de düşünerek humus, haydari ve dolmayla sınırlı tutum. İyiki de öyle yapmışım. Mezelerin yanına bir de Grek Salad eklenince köftelere neredeyse yer kalmayacaktı. Humusun da dolmaların da haydarinin de tadı Türkiye’de alıştıklarımızı aratmayacak kalitedeydi. Sonuçta mezeler iki kültürün ortak unsurları olduğundan dolayı bu son derece normal aslında.

Köfte

Köfte

Günün sonunda gelen köfte geceye güzel bir nokta koymamı sağladı. Köftenin yanında garnitür olarak gelen pilav alıştığımız, bildiğimiz Türk işi pilav, patatesler ise fabrikasyon değil el emeği göz nuru anne patatesleri olunca insana kendini hala Türkiye’de hissettiren bir yemek oldu. İlk başta dediğim gibi bu kadar yol gelip bizden lezzetleri tatmak garipti. Ama sonuçtan hiç de pişman olmadım. Hem son derece lezzetli yemekler yedim, hem de bu güzel insanlarla tanışma fırsatını yakaladım.

Ali Restaurant

Ali Restaurant

Bu da Ali Restaurant’ta bulabileceğiniz çeşit çeşit mezeler ve etlerden bir görüntü. Gönül isterdi ki hepsini tek tek deneyebileyim. Artık bir dahaki sefere inşallah.

Ali Restaurant:

Artemisias 23

Kos Town – Kos

Tel:  +30 22420 21860

DANA RESTAURANT:

Sırada Tigaki’den bir mekan var. Dana Restaurant Tigaki’de plajın hemen arkasında. Plajda geçirilen bir günde öğlen yemekleri için ideal bir mekan. Buradaki ilk yemeğimde hem hafif hem de hesaplı bir şeyler yiyeyim dedim ve pita gyros yemeye karar verdim. Gyros artık herkesin bildiği gibi bizim dönerin Yunan versiyonu. Yunanlar 3 çeşit gyros yapıyorlar. Kuzu, tavuk ve domuz. Pita ise bildiğimiz pide dönerde kullanılan taş fırın pidesinin hemen hemen aynısı. Gyrosun farkı ise kullanılan ilave malzemeler. Bizde pide tavuk döner istediğinizde döner haricinde içine konulacak malzemeler aşağı yukarı bellidir. Bir dilim domates, bir kaç parça kızarmış patates, biraz da kıyılmış salata. Yunanlar ise bu malzeme işini biraz abartmışlar.  Patates kızarması ve domatesin yanı sıra soğan ve onların cacık dediği ama bizim haydariye daha çok benzeyen koyu kıvamlı yoğurtlu bir sosu da işin içine eklemişler. Aslına bakarsanız kulağa ilk başta garip gelse de özellikle göğüs etinden yapıldığında kuru ve yavan bir tadı olan tavuk dönere yoğurtlu bir sosun yakıştığını söylenebilir. Tatildeyseniz ve öğleden sonra yapılacak toplantı gibi dertler yüzlerce kilometre uzağınızdaysa işin içine soğanı da katmanın hiç bir zararı olmayacağından komşunun bu güzel ve hesaplı lezzetine bir şans vermemeniz için ortada hiç bir sebep göremiyorum.

Gyros

Gyros

İkinci gün ise canım biraz daha uzun uzun yenecek bir şey istedi. Dışarıdaki menüye bakarken beni tanıyan ve yanıma gelen Tony’nin de tavsiyesiyle Youvetsi’yi denedim. Önüme gelene kadar ne olduğu hakkında pek bir fikrim yoktu. Ama güveçte bir yemek gelince Youvetsi (Yüveç gibi bir telaffuzu var) güveç benzerliği bir anda belirgin hale geldi. Youvetsi kuzu etinin domatesli biri sosla pişirilmesi ve arpa şehriyesiyle beraber bir güveçe konulup üzerine Kefalotyri peyniri eklendikten sonra fırınlanmasıyla yapılan bir yemek. Tarifinden de anlaşılabileceği gibi sıcak bir yaz günü için biraz ağır ama mükemmel bir lezzet.

Youvetsi

Youvetsi

 

Dana Restaurant:

Tigaki, Kos

Tel: +30 22420 69077

 

SUNSET TAVERNA:

Sunset Restaurant pek çok kişi tarafından Kos’ta et yenilebilecek en iyi mekanlardan biri olarak gösteriliyor. Gittim, gördüm, denedim ve diyebilirim ki bu ününü gerçekten hakediyor. Gerek yemekleri gerekse Kos’ta pek çok yerde örneğini görebileceğiniz misafirperverlikleri burayı rotanıza eklemenizi hak etmelerini sağlıyor. Buranın en meşhur yemeği biftekleri özellikle de T-Bone’ları. Ama ben her zaman olduğu gibi hem farklılık ve nispeten yöresel bir tad olsun, hem de halkgurmesi’nin hesaplı yemek yemek amacına hizmet etmek için stifadoyu yani yahniyi denedim.

Stifado

Stifado

Arpacık soğanlı yahninin lezzetine diyecek yoktu. Yumuşacık pişmiş etler insanın ağızında dağılıyordu. Arpacık soğan ise zaten içine girdiği her yemeğe apayrı bir lezzet veren bir cennet meyvesi. Bu ikisi bir araya gelip güzel bir sosla da bağlanınca yeme de yanında yat denilebilecek yemek ortaya çıkmış. Tabakta stifadonun yanında gördüğünüz pilav çok da bizim damak tadımıza uygun değildi ama zaten Türkiye dışında bir yerde bizim damak tadımıza uygun pilav bulmak zaten çok zor. Kaldı ki buraya gidiş amacım pilav değil et yemek olduğu için bu sadece ufak bir detay olarak kaldı. Sunset Taverna’dan yediğim yemekten tatmin olmuş ancak aklım o meşhur T-Bone steaklerde kalmış olarak ayrıldım. Maalesef son gecem olduğu için onları denemeyi bir sonraki Kos ziyaretime bırakmak zorunda kaldım.

Sunset Kos Town’da Lambi denilen semtte. Yani buraya ulaşmak için merkezden biraz yürümeyi göze almanız gerekiyor. Ama inanın bulacağınız lezzetler bu zahmete değecek.

Sunset Taverna:

Kanari Street 51, Kos

Tel: 0030-2242023714

TO SPECIAL:

Kos’ta son mekanımız tatlıları ve dondurmalarıyla dikkat çeken To Special. Sahilden kaleyi geçip, marina tarafına doğru yürüdüğünüzde solunuzda yani sahil tarafında kalıyor. Gece geç vakitlerde bile önünde dondurma yiyen insanları görmek mümkün. Canının tatlı çektiğinde ya da güzel bir akşamı güzel bir dondurmayla taçlandırmak istediğinizde To Special iyi bir seçenek. Bu arada yoğurtlu dondurmalarına ayrıca bir ilgi göstermenizi tavsiye ederim.

To special

To special

To Special:

Vasileos Georgieu Str.

Kos Town – Kos

Kısa süren Kos turumda gördüğüm, denediğim mekanlar arasından paylaşmak istediklerim bunlardı. Şimdi diyeceksinizki o kadar Kos’ a gittin bir balık yemeden mi döndün? Yedim. Ama maalesef sadece Kos gezimin değil hayatımın en lezzetsiz balık deneyimlerinden birini yaşadım. Üstelik gittiğim yer neredeyse herkesin ağız birliği etmişçesine övdüğü bir mekandı. Olayı kendi talihsizliğime verdiğim için mekanın adını belirtmek istemiyorum. Eğer bir kaç gün daha kalma şansım olsa ikinci kez şansımı deneyip aynı mekana gitmek isterdim. Ama süre kısıtlı olunca başka bir bahara demek zorunda kaldım.

Peki gitmek isteyip de gidemediğim yerler oldu mu? Elbette oldu. Mummy’s Cooking, Taverna Mike, Angelica’s Restaurant, Istros giderken listemde olan ama zamanım yetmediği için deneyemediğim mekanlar oldu. Belki siz gidersiniz ve halkgurmesi için buralarla ilgili bir şeyler yazarsınız.

Kos bize hem mesafe, hem damak tadı, hem de insani olarak son derece yakın bir kasaba. Fiyatlara gelince Türkiye’ye oranlarsak ne daha pahalı ne de daha ucuz.  Üç aşağı beş yukarı aynı.  Ama porsiyonlar genel olarak Türkiye’ye göre daha büyük. Balık yemek yerine göre oldukça pahalıya gelebiliyor. Ama karides, kalamar gibi mezeler bize oranla hem lezzet hem de porsiyon açısından daha başarılı ve doyurucu diyebiliriz.  Yunanistan’da yeme içmenin ucuza mal olmasının nedeni ise içki fiyatları. Alkollü içkilerin fiyatları Türkiye ile kıyas kabul etmeyecek kadar ucuz. 2,5 – 3 Euro verip bira ya da Uzo içebilince doğal olarak alkollü bir akşam yemeğinin maliyeti Türkiye’ye göre çok daha düşük oluyor.

Sonuç olarak eğer pasaportunuz varsa ve klasör dolusu evrak toplama zahmetine girmeden bir kaç basit işlemle vize alarak yurtdışına çıkma fırsatını arıyorsanız Kos Türkiye’ye olan yakınlığı ve sunduğu fırsatlarla tam size göre.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir