Köfteci Odabaşlar

Odabaşlar Köfte

Odabaşlar Köfte

Beykoz’un Soğuksu Mahallesi belki pek çok kişinin hiç gitmediği, hatta tam olarak nerede olduğunu bile bilmediği bir yer olabilir. Ama şimdi size Soğuksu’nun nerede olduğunu öğrenip, oraya gitmeniz için son derece geçerli bir sebep söyleyeceğim. KÖFTECİ ODABAŞLAR. Üsküdar sahilinden uzun bir otobüs ve kısa bir minibüs yolculuğundan sonra ulaştığımız Soğuksu meydanında (Saat kulesini görünce ineceksiniz) Köfteci Odabaşlar‘ı tam karşımızda bulduk. Hava kapalı ve yağmurlu olduğu için içeriye geçtik ve masamıza kurulduk. Gerek soğuk, gerekse açlığın neticesi olarak önden sıcak birer mercimek çorbası söyledik. Çorba sınıfı geçti. Bu arada ortaya görüntüsüyle göz dolduran piyazımız da geldi. Hemen limonlayıp, tuzladıktan sonra tadına baktık…. O da sınıfı geçti. Veee sıra geldi köfteye. Şu kadarını söyleyebilirim. Köftenin daha ilk lokmasında buraya gelmekle ne kadar doğru bir iş yaptığımızı anladım. Etli, sulu ve nar gibi kızarmış köfteler gerçek bir ustalık ürünü.  Elbette bu ustalığa ulaşmak kolay olmamış. Açtıkları ilk köfteciyi istedikleri lezzete ulaşamayınca kapatmak zorunda kalmışlar. Ama yılmamışlar ve denemeye devam etmişler. Sonrasında çabaları sonuç vermiş ve Soğuksu’da 2 yıl önce açtıkları bu yeni yerde aradıkları mükemmel lezzeti yakalamışlar. Köftelerin lezzetli olmasındaki en büyük etken elbette kaliteli malzeme seçimi ve köfteyi hazırlarken kullandıkları yöntemler.

Köfteci Odabaşlar

Piyaz ve ikramlar

Etleri Balıkesir yöresinden geliyor. Daha önce gıda işiyle uğraştıkları için doğal olarak etin iyisini seçmeyi biliyorlar. Bu şekilde özel olarak seçilen kuzu ve dana döşten elde edilen kıymaya sadece tuz, soğan ve ekmek ekleniyor. Uygun karışım elde edildikten sonra etler dinlendiriliyor ve üçüncü gün müşterilerine sunuluyor. Malzeme seçimi ve köftelerin hazırlanmasındaki ustalık ızgaradaki pişirme aşamasına da yansıyınca ortaya İstanbul’da yiyebileceğiniz en lezzetli köftelerden biri ortaya çıkıyor.

Kemalpaşa Tatlısı

Kemalpaşa Tatlısı

Yemeğin üzerine hala yeriniz kaldıysa bir de kaymaklı Kemalpaşa tatlısı söyleyerek bu güzel yemeğe tatlı bir nokta koyabilirsiniz. Peki bu ziyafet için ödeyeceğiniz bedel nedir? Kasım 2014 itibariyle 1 porsiyon köfte için 9 TL, piyaz için 4, çorba içinse 3 TL. Kaymaklı Kemalpaşa tatlısının fiyatı ise 5 TL.

Rahman Bey ve babası bu lezzete ulaşmak için ciddi bir çaba göstermişler ve anlaşılan o ki ulaştıkları kaliteyi korumak konusunda da kararlılar. Bu kadar yeni bir müessese olmalarına rağmen ünlerinin şimdiden yayılmaya başlaması ve adlarının bu işi yıllardır yapan köklü firmalarla birlikte anılması gerçek bir başarı. İşini seven ve müşterisini velinimet olarak gören böyle insanları tanımak gerçekten büyük bir zevk.

Sonuç: Eğer lezzetli bir köfte yemek istiyorsanız yolunuzu bir şekilde Soğuksu, Beykoz’a düşürün ve Odabaşlar‘ı ziyaret edin.

Köfteci Odabaşlar:

Soğuksu Mah. Tuna Sok. No:1

Beykoz/İstanbul

Tel: (0216) 322 37 79

Googlemaps linki için tıklayınız

Köfteci Odabaşlar Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir