Namlı Rumeli Köftecisi

Köfte

Namlı Rumeli Köftecisi

Hep söylerim Sirkeci’de ki Hocapaşa Sokak yemek düşkünleri için tam bir cennet diye. Dönerin, pidenin, köftenin en iyilerini burada bulmak mümkün. Hem de hepsi birbirine bir kaç adım mesafede. Namlı Rumeli Köftecisi‘de bu mekanlardan biri. Gümülcine’den gelen Faruk ve Ferruh Özbek kardeşler tarafından 1982 yılında  kurulan Rumeli Köftecisi’nin kömür ateşinde pişmiş köfteleri kadar irmik helvası da meşhur. Yer bulmak ise bir mesele. Alt katta ve yukarıdaki asma katta toplasanız 5-6 masalık yer ancak var. Neyse ki yaz günlerinde dışarıdaki masalarda rahat rahat oturuluyor da yer sorunu biraz azalıyor. Ama yine de özellikle öğle saatlarinde neredeyse bütün masalar dolu oluyor.

Namlı Rumeli Köftecisi’nde köftelerin macerası bir gece önceden dananın kol ve döş kısımlarından elde edilen kıymanın tuzla yoğurulması ve dinlenmeye alınmasıyla başlıyor. Sabah bu kıymaya çeşitli baharatlar, soğan ve ekmek ekleniyor.

İrmik Helvası

İrmik Helvası

Bu şekilde hazırlanan yuvarlak köftelerinin tadı mükemmel. Kömür ateşinde pişmişler ve içleri sulu sulu kalmış. Köfteler yanında iki dilim domates, bir adet közlenmiş yeşil biber ve biraz da soğanla servis ediliyor. Köftenin yanında piyaz da isteyebilirsiniz. Ama hem köfte, hem piyaz, hem de irmik helvası yiyemem derseniz tercihinizi irmik helvasınından yana kullanmanızı tavsiye ederim.

 

 

 

 

 

Piyaz

Piyaz

Namlı Rumeli Köftecisi:

Hocapaşa Sok. No: 9

Sirkeci, İstanbul

Telefon: (0212) 511 21 96

 

 

 

 

 

 

  Googlemaps linki için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir