Köfteci Mustafa, Adapazarı

Köfteci Mustafa

Köfteci Mustafa

Köfteci Mustafa tarihi 1912 yılına kadar uzanan, Adapazarı’nın marka olmuş değerlerinden biri. Meşhur Adapazarı ıslama köftesinini icat eden kişi Mustafa Bey burayı kurduğundan beri sadece ve sadece köfte yapıyorlar. Bir de piyaz elbette. Elbette çorba falan da var ama ana yemek köfte. Bu arada sürekli köfte diyorum ama bir de ekmek var ki apayrı bir konu. Kemik suyu ve kırmızı biber marifetiyle ekmek köfteden rol çalar hale geliyor. Şu kadarını söyleyebilirim ki buraya gidip de “Ben ekmek yemem” derseniz hayatınızdan büyük bir lezzet deneyimini çıkartmış olursunuz. Yapmayın. 

Neyse gelelim köftelere. Normal koşullarda 1 porsiyonla doymayacağımızdan emin olduğumuz için 1.5 porsiyon siparişi verdik. Hata yapmışız. 2 porsiyon istememiz gerekiyormuş. Zira bu köftelere ve ekmeklere doymak mümkün değil. Neyse ki köftemizin yanında piyazımız da vardı.

Piyaz

Piyaz

Mekan 1947’den beri aynı. Zaten daha dışarıdan görünce burada yatan tarihi fark edebiliyorsunuz. 1912 yılından beri sadece 4 hafta kapalı kalmışlar. 3 hafta Kurtuluş Savaşı esnasında Yunan işgalinde, 1 hafta da 1999 depreminden sonra. Kurulduğu günden beri hep aile içinde kalmış. Çalışanlar dahil herkes buraya hayatını vermiş. Bu yüzden de Köfteci Mustafa yıllardır değişmeyen bir lezzet standardını tutturmuş. Bu da bildiğiniz gibi çok zor elde edilebilen bir başarı.

Köfteci Mustafa

Köfteler ve ekmekler

Lafı fazla uzatmaya gerek yok. Adapazarı’na yolunuz düşerse (oradaysanız zaten buraya defalarca gitmişsinizdir) mutlaka Köfteci Mustafa’ya uğrayın. Köftelerinizi söyleyin, plastik kutulardaki ayranların olmadığı çocukluk günlerinizden gelen cam şişedeki ayranınızı ve piyazınızı söyleyin ve meşhur ıslama köftelerinizin tadını çıkartın.

Köfteci Mustafa Adapazarı

Köfteci Mustafa Adapazarı

Köfteci Mustafa:

Sakarya Cad. No: 12

Adapazarı

Telefon: (0264) 277 98 93

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir