Fasuli

Kuru fasulye

Fasuli

Kuru fasulyeyi sevmeyen var mıdır bilmem. Ben çok severim. Hele ki yanında pirinç pilavı ve turşu olursa. “Her gün yesem bıkmam” belki iddialı bir cümle olur ama sık sık yemekten de bıkmayacağım bir yemektir. İşte bu yüzden Fasuli’ye gidelim teklifi geldiğinde bir saniye bile düşünmeden evet dedim. Zaten ne zamandır uğramak istediğim bir mekandı.

Fasuli’nin Tophane, Cerrahpaşa, Çapa, Vatan Caddesi ve Sirkeci’de 5 şubesi var. Yıllardır kendisine önemli bir müşteri kitlesi edinmiş olan Fasuli İstanbul’da kuru fasulye denilince akla ilk gelen yerlerden biri. Buranın ana yemeği, yani kralı kuru fasulye ama menüde Karadeniz yöresinin diğer lezzetleri de var. Dilerseniz Hemşin mıhlama, karalahana dolması, Akçaabat köftesi, hamsili pilav, Rize çoban kavurma,  kara lahana çorbası da yiyebilirsiniz.

Fasuli’nin fasulyesi Karadeniz usulü. Yani kıvamı helmeli. Kullandıkları fasulyeler Erzincan İspir yöresinden temin edilen lezzeti tescilli şeker fasulyesi. Bu fasulyeler Karadeniz’den gelen tereyağı ve Akif Usta’nın (Mehmet Akif Köse) ustalığıyla birleşince ortaya gerçekten de eşine az rastlanır lezzette bir yemek çıkmış. Daha önce de dediğim gibi buranın kralı kuru fasulye. Yanlız her kral gibi kuru fasulye de vezirlere, yardımcılara ihtiyaç duyuyor. O vezirler ve yardımcılar ise elbette kuru fasulyenin olmazsa olmazı pirinç pilavı ve turşu. Bunların yanına bir de bu kadar baskın lezzetlerin arasında ferahlatıcı bir tad olarak yoğurt söylediniz mi ziyafet sofrası tamamlanmış oluyor.

Fasuli’nin fiyatları cep yakmayan cinsten. Burayı ziyaret ettiğim tarihte (Ocak 2014) fasulye 10 TL, pirinç pilavı 5 TL, kara lahana sarması 12 TL, turşu kavurma 9 TL, hamsili pilav 14 TL, fırın sütlaç 6 TL, Laz böreği 7 TL idi.

Sonuç: Eğer kuru fasulyeyi seviyorsanız Fasuli’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sevmiyorsanız da ziyaret edin. Belki Akif Usta sayesinde sizde kuru fasulyeyi sevmeye başlayabilirsiniz.

Fasuli Tophane – Merkez Şube:

Kemankeş Mah. Kılıç Ali Paşa Cad.

No:6 Tophane, İstanbul

Telefon: (0212) 243 65 80

Fasuli Çapa Şubesi:

Millet Cad. No: 137/B

Çapa, İstanbul

Telefon: (0212) 586 51 53

Fasuli Cerrahpaşa Şubesi:

Kasap İlyas Mah. Samatya Cad. No: 45

Cerrahpaşa, İstanbul

Telefon: (0212) 633 25 02

Fasuli Sirkeci Şubesi:

Hocapaşa Mah. Muradiye Cad. No: 19

Sirkeci, İstanbul

Telefon: (0212) 528 50 53

Fasuli Vatan Caddesi Şubesi:

Molla Gürani Mah. Adnan Menderes Bulvarı

No: 103

Fatih, İstanbul

Telefon: (0212) 523 15 53

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir