Mirza Köftecisi

Cevapi

Balkan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi İstanbul’un en iyi köftecilerinden birine ev sahipliği yapıyor. Yani Mirza Köftecisi’ne. Dışarıdan bakıldığında son derece iddiasız ama sunduğu lezzetlerle son derece farklı ve ayrıcalıklı bir yere sahip olan Mirza Köftecisi Karadağ’lı bir aile tarafından 2003 yılında kurulmuş. Menülerinde ağırlıklı olarak köfte çeşitleri var. Ancak hafta içi sulu yemekleri de misafirlerine sunuyorlar. Biz haftasonu gittiğimiz için maalesef bu ev yemeklerinden tadamadık. Ancak dillere destan Balkan köftelerinin tadına bakma şansını yakaladık. Mirza’nın köfte çeşitleri şöyle. Cevapi yani köfte deyince çoğumuzun aklına gelen ince uzun Rumeli köfteleri. Pleskavica yani sahanda köfte. Pleskavica suhim mesom ise yassı bir köftenin üzerine kaşar peynir ve Boşnak pastırması da denilen kurutulmuş et konularak yapılan muhteşem bir lezzet. Bir de kendilerinin köfte dediğin ancak daha çok sosise benzeyen bir şey var ki aman aman. Menüde sucuk baharatlı köfte ya da  pleskavica sa sirom i mesom olarak geçiyor.

Karışık köfte tabağı

Karışık köfte tabağı

Dilerseniz hepsinden karışık olarak yaptıkları bir tabak isteyip hepsinin tadına bakın. Zira her biri kaçırmak istemeyeceğiniz lezzetler. Eğer köfte yani cevapi isterseniz 1 porsiyonda 10 adet köfte oluyor.

Mirza’da köftelerde kullanılan etler dana ve kuzu karışımından elde ediliyor. Ancak bu karışımda ağırlık dana etinde. Köftelerinize başlamadan önce size muhtemelen kaymaklı biber yani soka isteyip istemediğiniz de sorulacaktır. İsteyin. Kaymak deyince aklınıza bizim tatlıların üzerine koyduğumuz kaymak gelmesin. Bu kaymak-krem peynir ve yoğurt karışımı bir tadı olan, koyu kıvamlı bir kaymak. Bu kaymağın sarıp sarmaladığı şey ise kalın etli bir cins dolmalık biber turşusu. Anlatması zor bir lezzet, denemeden geçmeyin. Bu arada köftelerle beraber gelen güzelim ekmekleri de anmadan geçersem büyük haksızlık yapmış olurum. Taptaze ve yumuşacık ekmeklerin lezzetine kapılıp karnınızı doyurmanız mümkün.

Mirza Köftecisi’nde yediğiniz köftelerin tadı damağınızda kaldıysa ama benim gibi İstanbul’un öteki ucunda oturuyorsanız da üzülmeyin. İsterseniz bu güzel köfteleri çiğ olarak kiloyla almanız da mümkün. Ayrıca mahallede ufak bir gezi yaparsanız soka ve kurutulmuş et satan mekanları da bulmanız mümkün.

Tatlı tabağı

Tatlı tabağı

Mirza’da köfteye doyduğumuz yemeği tatlı menüsünden seçtiğimiz bir nevi ıslak kek olan Beşiktaş tatlısıyla noktaladık.

Mirza Köftecisi’ne yaptığımız ziyaretten son derece mutlu bir şekilde ayrıldık. Sizlere de yolunuz Bayrampaşa’ya düşerse Mirza Köftecisi’ne uğramanızı tavsiye ederim.

 

Mirza Köftecisi:

Adres: Yıldırım Mah. Şehit Kamil Balkan Cad. No: 34

Bayrampaşa / İstanbul

Telefon: (0212) 497 02 33

 

Fiyatlar: (Şubat 2014)

Köfteler: 10-13 TL arası

Kuru et: 12 TL

Kaşarlı kuru et: 13 TL

mirza kofte menu

Menü

Menü

Menü


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir