Tavuk dönerin adresi Atik Büfe

Atik Büfe

Atik Büfe

Tavuk döner bildiğimiz atadan dededen kalma et dönerden çok sonra hayatımıza girdi. Yanlış hatırlamıyorsam ilk çıkışı İngiltere’de deli dana hastalığının ortaya çıkması ve bunun bütün dünyada kırmızı ete karşı abartılı boyutlara ulaşan bir korku yarattığı döneme rast gelir. Tavuk döner hayatımıza geç girdi ama fiyatının et dönere göre uygun olması sayesinde hızla yayıldı. Her konuda olduğu gibi bunu da baştan savma yapanlarla hakkını vererek yapanlar ortaya çıktı. Yazımızın konusu olan Atik Büfe bu işi gerçekten hakkını vererek yapanlardan bir yer. 1982 yılında Ali Maden tarafından kurulan Atik Büfe tavuk döner ve tost üzerine uzmanlaşmış bir müessese. Et döner istiyorsanız gideceğiniz yer sahipleri aynı olan karşı köşedeki Piknik Büfe. Bu iki büfenin menüleri tavuk-et döner ayrımı dışında birebir aynı.

Tavuk döner

Tavuk döner

Biz bugün Atik Büfe’yi anlatalım. 1982 yılında kurulan, 1985 yılında şimdiki mekanına geçen Atik Büfe günümüzde büfeye ismini veren Atik Maden tarafından işletiliyor. Amerikan Hastanesi’nin tam karşısında, son derece stratejik bir noktada bulunan büfe civarda bulabileceğiniz en lezzetli tavuk döneri sunmanın yanı sıra değişik tostlarıyla da kendi müdavimlerini oluşturmuş durumda. Örneğin çift kaşar, sucuk ve domatesle yapılan Dr. Osman Tostu, kaşar, sucuk, sosis, turşu ve sosla yapılan Ufala, eritilmiş kaşar, haşlanmış sosis, sos ve mayonezle yapılan Manyak. Bunların dışında kaşarlı tost, kepekli tost, çikolatalı tost, sosisli sandviç gibi daha klasik ürünler de menüde yer alıyor.Atik Büfe’nin menüsünde ıslak hamburger de var. Ancak buradaki hamburger muhtemelen müşterilerinin çoğunluğunu hastane çalışanları, doktorlar ve civardaki iş yerlerinde çalışan insanlardan oluştuğu için Taksim’deki örnekleri kadar yoğun sarımsaklı değil. Son derece az, rahatsızlık vermeyecek derecede kullanılmış sarımsak ve kimyonla yapılan köfteler hem ıslak hamburger yemenin zevkini veriyor, hem de ağız kokusu gibi tatsız sonuçlara yol açmıyor.

Gelelim tavuk döner meselesine. Atik Büfe’nin döneri bazı örnekleri gibi baharata boğulmamış. Yerken tavuğun tadını alabiliyorsunuz. Burada tavuk dönerinizi taş fırın pidesi veya yarım ekmek arasına, dürüm, porsiyon ya da pilav üstü olarak isteyebilirsiniz. Ayrıca torpilli denilen Amerikan salatalı ve yarım ekmeğe ya da pideye yapılan kaşarlı (NDS) seçenekleri de var. Ben her seferinde başka birini deniyorum ve bugüne kadar hiç hayal kırıklığına uğramadım. Yanlız ben kişisel olarak tavuk döneri et dönere göre daha kuru ve yağsız bulduğum için bu kuruluğunu gidermek adına üzerine sos eklemelerini istiyebiliyorum. Ama sakın yanlış anlamayın. Sade hali de gayet lezzetli.

Tavuk döneri seviyorsanız ve yolunuz Nişantaşı’na düştüyse Atik Büfe’yi mutlaka deneyin. Pişman olmazsınız.

Islak hamburger

Islak hamburger

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atik Büfe

Güzelbahçe Sok. No: 23 Nişantaşı / İstanbul

Telefon: (0212) 240 77 42 – 247 96 98

Googlemaps linki için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir