Tarihi Özkan Köftecisi

1.5 porsiyon köfteEminönü asırlar boyunca İstanbul’un ticaret merkeziydi. Bugün ticaretin merkezi farklı noktalara kaysa da Eminönü sokakları haftanın her günü hala cıvıl cıvıl. Bilenlerin bile içinde kaybolabileceği, asırlık binalarla dolu bu sokaklarda aklınıza hayalinize gelmeyecek binlerce şey bulabilirsiniz. Hareketin bu kadar çok olduğu bir yerde elbette yemek yenecek yerlerin sayısı da bir hayli fazla oluyor. İstanbul’un en önemli bazı lezzet noktalarını barındıran bu muhitte size tanıtmak istediğim mekan görüntüsü ve fiyatlarıyla mütavazı ancak sunduğu lezzetlerle son derece iddialı olan Tarihi Özkan Köftecisi. 1986 yılında Ali Rıza Özkan tarafından kurulan Tarihi Özkan Köftecisi bugün oğulları Şeref, Eşref ve Şerafettin Özkan tarafından işletiliyor.

Tarihi Özkan Köftecisi Eminönü’nün en hareketli sokaklarından biri olan Uzun Çarşı Caddesi’nde. Sağında solundaki oyuncak, incik boncuk ve envai çeşit malzeme satan yüzlerce dükkanın arasında sürekli bir hareket halindeler. İçeri girer girmez boş bulduğunuz bir yere oturup siparişinizi veriyorsunuz. Sizi fazla bekletmeden önce taze ekmeğiniz ve piyazınız, sonra da köfteleriniz önünüze geliyor. Eğer piyazınızda yeşillik ve havuç istemiyorsanız bunu siparişi verirken söylemenizde fayda var. Ben öyle yaptım. Köfteyi de 1,5 porsiyon söyledim. Yani fotoğraftaki köfte 1 değil, 1,5 porsiyon.

Tarihi Özkan Köftecisi

Tarihi Özkan Köftecisi

Gelelim işin en önemli kısmına yani köftelerin lezzetine. Ben 1,5 porsiyon yedim, olsa bir o kadar daha yerdim dersem yeterli olur sanırım. İşlerini gerçekten iyi yapıyorlar. Köftelerde sadece Tokat, Sivas, Samsun gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinden temin edilen dana etini kullanıyorlarmış. Lezzet mükemmel, peki ya fiyatlar. Burayı ziyaret ettiğim Ağustos 2013 tarihinde bir porsiyon köftenin fiyatı 9 TL’ydi ki bundan daha hesaplısını bulmak zaten pek mümkün değil. Hele ki İstanbul’da. Bu arada sabahları çorba servisleri de var. Ama öğlen çorba isterseniz maalesef yok. Tarihi Özkan Köftecisi’nde beni etkileyen bir diğer şey ise gün geçtikçe eşine daha az rastladığımız samimi, müşterisini velinimeti olarak gören güleryüzlü esnaflığı burada görmek oldu.

Yolunuz Eminönü’ne düşerse mutlaka Tarihi Özkan Köftecisi’ne uğrayın. Bir piyaz, 1,5 köfte, bir de ayran sipariş edin ve camın önünden hızlıca akan insanları seyrederek bu lezzetin tadını çıkartın.

Tarihi Özkan Köftecisi

Tarihi Özkan Köftecisi

Tarihi Özkan Köftecisi:

Uzun Çarşı Caddesi, No: 215 Eminönü, İstanbul

Telefon: (0212) 520 13 25 – 513 78 11

Köfte: 9,00 TL

Piyaz: 4,00 TL

Pilav: 4,00 TL

Tatlılar: 4,00 TL

Ayran: 1,50 TL

Kola: 2,00 TL

Su: 50 kuruş

Tarihi Özkan Köftecisi” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir