Tarihi Eyüp Sultan Güveççisi, Eyüp

eyup guveci

Eyüp Sultan yüzyıllardan beri deyim yerindeyse İstanbul’un dini merkezidir. Semtin sokakları Eyüp Sultan Camii‘ni ve türbesini ziyaret etmek için İstanbul’un, hatta ülkenin her tarafından gelen ziyaretçilerle doludur. Bu kadar insanın olduğu yerde olmazsa olmazlardan biri de elbette yeme içme mekanlarıdır. Meydanın etrafındaki onlarca lokanta, cafe, tatlıcı, fırının arasında dolaşırken gözünüze bir de güveççiler çarpar. Ancak bunların vitrinlerine baktığınızda gördüğünüz bildiğiniz toprak kaplardaki güveç değil, kır pidesine benzeyen bir şey olur. İşte o kır pidesi benzeri şeyler meşhur Eyüp güvecidir. Tarihi Eyüp Sultan Güveççisi Eyüp’te bu işi yapanların içinde en meşhuru. Dedeleri işe 1958 yılında bir tezgahla başlamış. Bugün 3. nesil görev başında. 

eyüp güveci, eyüp sultan güveççisi, tarihi eyüp sultan güveççisi

Tarihi Eyüp Sultan Güveççisi

Eyüp güveci dana kıyma, soğan, domates, kekik ve bir takım başka baharatlarla yapılan bir tür pide. İlk olarak 1940’lı yıllarda Eminönü Küçükpazar’da Aziz Pehlivan adlı biri tarafından yapılmış. Beğenildiğini gören dede Karadeniz’de bunu Eyüp’te yapmaya karar vermiş. Daha sonra oğulları Gaziosmanpaşa’da da bir şube açmışlar. Bugün Eyüp’deki şube torunları tarafından işletiliyor. Mekan ufak, talep yoğun olduğu için gelir gelmez  yer bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Bizim şansımıza gelir gelmez 2 kişilik bir yer bulabildik. Ancak yer yoksa da çok dert etmeyin. Masalar hızlıca boşaldığı için kısa bir beklemenin ardından yer bulabilirsiniz.

eyüp güveci, eyüp sultan güveççisi, tarihi eyüp sultan güveççisi

Eyüp Güveci

Eyüp güvecinin harcı önceden pişirilmeden çiğden konuluyor. Son derece hafif ve lezzetli bir pide. Eğer aç değilseniz bile yanında ayranıyla beraber 2 tanesini rahatlıkla yiyebilirsiniz. Tavsiyem baştan iki tane söyleyin, doymazsanız devamını istersiniz. (Ki bence isteyeceksiniz)

Tarihi Eyüp Sultan Güveççisi‘nin fiyatlarına gelince tam bir halkgurmesi mekanı olduğunu söyleyebilirim. Ocak 2015 itibari ile güvecin tanesi 2,50 TL. Evet yanlış duymadınız sadece 2,50 TL. İki güveç, bir ayrana 7 TL vererek mekandan ayrılmak mümkün. Bu devirde daha ne olsun sevgili halkgurmeleri? Haftanın 7 günü sabah 8, akşam 8 saatleri arasında açık.

eyüp güveci, eyüp sultan güveççisi, tarihi eyüp sultan güveççisi

Tarihi Eyüp Sultan Güveççisi

Tarihi Eyüp Sultan Güveççisi

Adres: Fahri Korutürk Cad. No: 8/10

Eyüp, İstanbul

Telefon: (0212) 581 75 01, (0539) 419 00 68

 

Googlemaps linki için tıklayınız

Tarihi Eyüp Sultan Güveççisi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Tarihi Eyüp Sultan Güveççisi, Eyüp” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir