Siirt Şeref Büryan Salonu

Şeref Büryan Salonu

Şeref Büryan Salonu

Büryan ikiye bölünmüş bir kuzunun derin bir kuyuya asıldıktan sonra kapağının kapatılarak ağır ağır pişirilmesiyle yapılan bir kebaptır. Değişik yörelerde aynı tarzda pişirilen kebaplar olsa bile Büryan kebabı denilince akla genellikle Siirt gelir. Siirt’te bu işin çok sayıda erbabını bulmak elbette pek zor olmasa gerek. Ama İstanbul’da iyi bir büryan kebap yemek istiyorsanız adresiniz bellidir. Siirt Şeref Büryan Kebap Salonu. Zamanında şimdiki yerine çok yakın ufak bir dükkanda hizmet veren Şeref Büryan artık Fatih İtfaiye Caddesi’nde 5 katlı büyük bir mekana geçmiş. Tarihi 1892’ye kadar dayanan Şeref Büryan büyümesine rağmen kalitesini korumayı ise başarmış. Şeref ‘e bir Cumartesi günü gittim. Vaktim geçmesini beklerken kasaplar ve yöresel ürünler satan dükkanlarla dolu İtfaiye Caddesi’ni turladım. İstanbul’un herhangi bir yerindeki kasaplarda görebileceğiniz fiyatların neredeyse yarısına et satan kasaplar ilk anda ilgimi çekse de buradan et alma fikrini kısa sürede kafamdan attım. Zira et şakaya gelmeyecek bir ürün. Boşuna “Ucuz etin yahnisi” diye bir lafımız yoktur herhalde.

Her neyse. Saat 12 olduğunda ben Şeref Büryan Salonu’na geri döndüm. İlk geldiğimde bomboş olan mekan çoktan dolmaya başlamıştı bile. Mekana girer girmez sıcak bir şekilde karşılandım. Servis hakkındaki ilk intibam olumluydu. Siparişim doğal olarak büryan kebabı oldu. Burada kebabı isterseniz posiyonla, isterseniz gramla verebiliyorsunuz. Bir porsiyon kebap 100 gr. ve fiyatı 11 TL. Yani kalabalık bir grup olarak gidiyorsanız ve toplu olarak sipariş verecekseniz 110 TL vererek 1 kg. kebap sipariş edebiliyorsunuz. Burada büryan kebabı dışında başka seçenekler de var. Ancak benim tavsiyem elbette büryan kebabı denemeniz. Ötekileri zaten her yerde bulabiliyorsunuz. Ancak büryanın yanında mutlaka bir porsiyon da perde pilavı siparişi verin.

perde pilavi

perde pilavi

Perde pilavı yine Siirt yöresine özgü, düğünlerde ve özel günlerde pişirilen bir yemek. Tavuk veya et suyuyla pişirilen pilavın kuş üzümü, dolmalık fıstık ve en önemli malzemesi olan badem içiyle harmanlandıktan sonra özel olarak hazırlanan bir hamura sarılması ve fırınlanmasıyla hazırlanan bu yemeği mutlaka ama mutlaka denemelisiniz. Pişman olmayacağınıza garanti verebilirim. Yanlız pilavın pişirilip servis edilmesi biraz vakit alabiliyor. Sabırlı olun.

Şeref Büryan’da bu seferlik deneme şansı bulamadığım ancak servis yapan şefin iddialı olduklarını söylediği haşlanmış içli köfteyi ise yakın zamanda tekrar ziyaret ederek denemeyi planlıyorum.

Gelelim makanın gerçek yıldızı olan büryan kebabına. Şeref Büryan’a ilk gittiğimde ufacık bir çocuktum. Elimden tutup beni buraya götüren ise babamdı. Arada yıllar geçti onunla tekrar gitme şansı bulamadığımız bu mekana bu sefer gönüllü halk gurmesi dostum Sinan’la gittim. Mekan değişmişti. Ama içerideki kalabalıktan anladığım kadarıyla lezzet aynıydı. Yemekten önce çorba ve perde pilavı söylediğimizden işi abartmayıp birer porsiyon büryan kebabı söylemekle yetindik.

büryan kebap

büryan kebap

Gelen kebap işte böyle bir şeydi. Açık söyleyeyim ilk anda gözüme çok az göründü. İçimden keşke 1.5 veya 2 porsiyon söyleseydim diye geçirdim. Neyse ki yemeğin sonunda sofradan aç kalkmadım. Tam kararında geldi. Büryan kebabı çok lezzetliydi. Özellikle fotoğrafta da görebileceğiniz nar gibi kızarmış kısımlarının tadı insanı başka alemlere götürüyordu. Kaliteli malzeme ve yapılan işe gösterilen özen bir araya gelince ortaya çıkan sonuç doğal olarak iyi oluyor. İstanbul’da iyi bir büryan kebap yemek istiyorsanız Şeref Büryan Salonu’nu hararetle tavsiye ederim.

Siirt Şeref Büryan Salonu

 

 

Adres: İtfaiye Cad. No:4 Fatih/İstanbul

Telefon: (0212) 635 80 85 – 525 35 81 – 521 54 84

 

Büryan kebap: 11 TL (100 gr.)

Perde pilavı: 10 TL

Haşlanmış içli köfte: 3 TL (Adet)

Bumbar: 10 TL

Ayran – Kola: 2 TL

Künefe: 5 TL

Googlemaps linki için tıklayınız

Siirt Şeref Büryan Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Siirt Şeref Büryan Salonu” üzerine 2 düşünce

  1. Büryan gerçekten lezzetli bir et yemeği. Büryan yemek için kalkıp Zeyrek’e gitmeye değiyor. Bir de keklik, bıldırcın gibi av etiyle yapılan bir büryan var ki o daha çok Rumeli mutfağına özgü sanırım. Kısmetse bir günü onu da deneriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir