Sığacık

sığacık

Sığacık

Sığacık Seferihisar’a bağlı küçük bir sahil kasabası. Kaleiçinde Pazar günleri kurulan pazarıyla meşhur. O kadar ki Pazar günleri taa İzmir’den buraya gelenler oluyor. Sığacık ziyaretçilerine hoş yemek mekanları vaadeden bir yer. İşte bunlardan bir kaçı.

Ermiş Balıkevi

Ermiş Balıkevi

Ermiş Balıkevi

Ermiş Sığacık’ta sabahları balık mezatının yapıldığı yerin yanında sıralanan balıkçılardan biri. Sabah mezattan alınan balıkları dolapta görüp beğeniyorsunuz, onlar da pişirip önünüze getiriyorlar. Burayı 2 kere ziyaret ettim. Birincide çipura, ikincide karagöz yedim. Çipura çiftlik çipurasıydı. Buna rağmen lezzeti iyiydi. Tam kararında pişirilmişti. Sunum ise son derece sade. Önden bir tabakta biber turşusu, limon ve zeytin geliyor.

Ermiş Balıkevi

Ermiş Balıkevi ikramlar

Özellikle zeytinin tadı çok hoşuna gitti. Balığın gelmesini beklerken (ki bu biraz uzun sürebiliyor) hepsini bitirdim. Balığın yanında ise biraz soğan, biraz da roka var. İkinci kez gittiğimde yediğim karagöz de fena değildi. Ama sanırım tam mevsimi olmadığı için tadı biraz yavan geldi. Belki biraz daha geç bir mevsimde yesem daha fazla keyif alabilirdim. Ermiş Balıkevi‘nin fiyatları son derece uygun. Servis personelin arı gibi koşuşturmasına rağmen biraz yavaş ama samimiyetleri ve iyi niyetleriyle bu açığı kapatıyorlar. Aynı sıradaki diğer mekanlar gibi burada da alkol servisi yok. Eğer niyetiniz balık yiyip kalkmaksa tavsiye ederim.

La’Dude Art Cafe

Enginar şiş

Enginar şiş

La’Dude Art Cafe kaleiçinde eski bir taş evin bahçesinde son derece hoş bir mekan. En meşhur yemekleri yerel yemek yarışmasında ödül kazanmış olan enginar şiş. Enginar kalpleri çöp şişe geçirildikten sonra una bulanıp kızartılıyor. Yanında tercihinize göre sade ya da sarımsaklı yoğurt ve domatesli bir sosla servis ediliyor. Enginar yemeyene bile yedirebilecek bir lezzet. Buranın ayrıca saat itibarı ile tadamasam da gözlemeleri de meşhur. O da bir daha sefere artık. Kale içindeki mekanın dışında bir de merkezin biraz dışında, deniz kenarında balık ve alkol servisi de olan ikinci bir şubeleri var. Her gün standart olarak çıkan ızgara, mantı, zeytinyağlı, salata gibi yemeklerin yanında günlük olarak değişebilen çorba, sulu yemek ve zeytinyağlıları da var. Bu arada mekanda müzikler de ayrı bir güzel. 70’lerin Türkçe pop şarkıları, arada daha eskilerden bir kaç klasik derken insan kendini kaptırıp gidiyor.

mantı

Mantı

Milos

Fesleğenli mezgit

Fesleğenli mezgit

Milos Sığacık’ın en tanınmış mekanlarından biri, hatta en tanınmışı desem sanırım yanlış olmaz. Bir çok kişinin daha gitmeden adını duyduğu ve listesine eklediği bir yer. Mahalle arasında ufak bir meydanda kurulu sıcak bir işletme. Kendilerini Rum meyhanesi olarak tanımlıyorlar. Mezeleri zengin ve lezzetli.

fava

Fava

Fiyatları İstanbul’daki benzer mekanlar gibi. Yani çok ucuz değil. Ama mezelerinin lezzetiyle bunu hak ediyorlar. Buranın özel mezesi fesleğenli mezgit. Adından da anlaşılabileceği gibi içinde mezgit, fesleğen, zeytinyağı, kuş üzümü, ceviz, sirke ve bir takım “gizli” malzemeler var. Denemenizi tavsiye ederim. Buranın bir diğer spesiyalitesi ise Milos tatlısı.

Milos tatlı

Milos tatlı

Tarifi gizli. İrmik tatlısı gibi. Üzerinde de pekmez var. Daha fazlası sır. Diğer mezeler ve balıklar da son derece başarılı. Sahiplerinden Bülent Bey mekanda dolaşıp müşterileriyle ilgileniyor. Sığacık’ta en az bir akşamı Milos’a ayırmak ve keyifli bir akşam geçirmek olmazsa olmaz diyebilirim.

Meşhur Sığacık Dondurmacısı

Meşhur Sığacık Dondurmacısı

Meşhur Sığacık Dondurmacısı

Sığacık akşamlarının vazgeçilmezi dondurma. Yemekten sonra sahilde dolaşırken yanyana sıralanmış dondurmacılar göreceksiniz. Ben bunlardan en çok Meşhur Sığacık Dondurmacısı’nı beğendim. Yaklaşık olarak 16-18 çeşit dondurma var. Çevredeki çoğu dondurmacı dondurmalarının %100 keçi sütünden olduğunu söylerken buranın dondurmalarında oran %80 inek, %20 keçi sütü.

Dondurma çeşitleri

Dondurma çeşitleri

Dondurmalarının hepsi çok lezzetli. Sığacık Dondurmacısı 1950 yılında kurulmuş. Şu anki sahibi Hakan Bey işi babasından devralmış. İşini zevkle yapan, güleryüzlü bir insan. Hem dondurmaların lezzeti, hem de Hakan Bey’in sıcak yaklaşımı sayesinde Sığacık Dondurmacısı burada kaldığım süre içinde vazgeçilmezim oldu. Size de tavsiye ederim.

Sığacık pazarı

Sığacık pazarı

Sığacık‘ın sunduğu lezzetler elbette bu kadar değil. Akşamları mutlaka sahilde oturup çay için. %100 keçi sütünden dondurmalar için Kecheese‘e uğrayın. Sığacık pazarından aldığınız börekleri, dolmaları, tatlıları soğutmadan sahildeki çay bahçelerinden birine oturup afiyetle yiyin.  Akkum’da sahildeki gözlemecilerden gözleme alın.

Sahil gözleme

Sahil gözleme Akkum

Kumrucu Şevki‘de kumru yiyin. Canlı müzik isterseniz Jolly Boy’s Cafe&Bar‘a uğramadan geçmeyin.

Balık mezatı

Balık mezatı

Eğer pişirme imkanınız varsa sabah erkenden balık mezatına gidip taptaze balıkları için teklif vermenin heyecanını yaşayın.

Balik ekmekciler

Balik ekmekciler

Sahildeki balık ekmek teknelerinde deniz üstünde balık yemenin keyfini yaşayın. Teos Antik Kenti’ne gidin.

Sığacık Cittaslow (Sakin şehir) olmanın şartlarını yerine getirmeye çalışan bir Ege kasabası. Sakin, telaşsız, nispeten gürültüsüz. Aradığınız buysa sizin için uygun bir yer. Ege’nin bir çok sahil kentinin teslim olduğu kalitesiz ürün-aşırı fiyat sorununa henüz teslim olmamış. Olmaması da bizim elimizde. Buranın da (ismi lazım değil) civar tatil beldelerine dönüşmemesi için hem ziyaretçilerin hem de Sığacıklıların üzerine büyük sorumluluk düşüyor. Umarım burası bugün olduğu gibi bozulmadan kalır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir