Şeyhmuz Kebap

 

Şeyhmus kebap

Şeyhmuz kebap

Damak tadıyla ve mekan seçimiyle ilgili doğru olduğuna inandığım bir kural vardır. “Esnaf yanılmaz”. Eğer esnaf bir yeri tuttuysa orası çok büyük ihtimalle iyidir. Tıpkı Şeyhmuz Kebap gibi. İstanbul’un en turistik mekanlarından Kapalıçarşı’nın hemen yakınındaki Şeyhmus Kebap 1975’den beri hizmet veriyor. Şeyhmuz’a bir Cumartesi günü öğle saatlerinde gittik. Dışarıdaki masalar tamamen doluydu. Biz de içeride boş kalan son masaya kurulduk ve siparişimizi verdik. Birer porsiyon Şehmuz kebap, kuzu şiş ve Mardin kebap. Güveçte gelen bulgur pilavını, yoğurdu ve ezmeyi de ihmal etmedik elbette. Ama ilk olarak birer tane lahmacun söyledik. Gelen lahmacunlar son 4-5 gündür lahmacun diye kıvranan bünyeme ilaç gibi geldi. Satır kıymasından yapılan harcı ve ince hamuruyla son zamanlarda yediğim en lezzetli lahmacunlardan biriydi.

Lahmacunları bitirmemizin ardından ortaya karışık tabağımız da geldi. İlk olarak mekanın adını taşıyan Şeyhmuz kebabın tadına baktık. Satır kıymasından, hamburger köftesi ebatlarında bir köfte. Sebzeli, kaşarlı ya da fıstıklı olarak sipariş edebilirsiniz. Biz fıstıklısını denedik. Kendi adıma memnun kaldım. Kuzu şişler de yumuşak ve lezzetliydi. Benim favorim ise sanırım et tadını daha yoğum alabildiğim için Mardin kebap oldu.

Lahmacun

Lahmacun

Kebapların etleri Balıkesir’den geliyor ve %70 dana, %30 kuzu karışımından yapılıyor.

Yemeklerin yanında gelen bulgur pilavı, yoğurt ve ezmeden de ayrıca bahsetmek istiyorum. Hepsi son derece lezzetliydi.

Bu arada lahmacunların talipleri o kadar fazla ki dondurulmuş olarak şehir hatta yurtdışına bile gönderdiklerini söylediler.

Kebaplar hazırlanıyor

Kebaplar hazırlanıyor

Yemeğinizi yerken zırh kıymasının, kebapların ve lahmacunların önünüzde hazırlandığı, tüm çalışanların güler yüzlü olduğu ve esnaf lokantası ruhunu kaybetmemiş Şeyhmuz Kebap gerçek kebap yemek isteyen herkesin mutlaka uğraması gereken bir mekan.

 

Şeyhmus Kebap

Şeyhmus Kebap

Şeyhmuz Kebap:

Adres: Molla Fenari Mah. Medrese Sok. No: 2

Çemberlitaş, İstanbul

Telefon: (0212)526 16 13 – 512 41 02

Googlemaps linki için tıklayınız
Şeyhmuz Restaurant Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir