Meşhur Fetih İşkembe Salonu, Balat

İşkembe çorbası

İşkembe çorbası

Balat İstanbul’un en eski semtlerinden biridir. Tarih kokan bu semtin sokakları özellikle hafta sonlarında amatör fotoğrafçılarla dolar. Gezilir, dolaşılır sonra karınlar acıkır. Ne yesek sorusunun en lezzetli cevaplarından biri de Meşhur Fetih İşkembe Salonu‘dur. İşkembe çorbası, tuzlama, paça, damardan tuzlama, kokoreç, kelle derken sakatat düşkünü biriyseniz hangisi söyleyeceğinizi şaşırıyorsunuz. 1973 yılında Hacı Mehmet Çelik’in açtığı Meşhur Fetih İşkembe Salonu bugün oğulları tarafından işletiliyor. Servis sabah 7’de başlıyor ve akşam 22’ye kadar devam ediyor.

Gelelim lezzetlere. Önce çorbalar. İşkembe, tuzlama, şirden. Hepsi lezzetli, hepsi ustalıkla hazırlanmış.  İşkembe çorbası yapmak kolay bir iş değildir. Temizlenmesi, terbiyesi sabır ve beceri gerektirir. Burası bunu hakkıyla yapıyor. Biz de hakkıyla yapılanın hakkını verdik. Sirkesini, sarımsağını ve acısını da ekledikten sonra kaşık kaşık yedik tadına doyamadık. İkincileri söylemek aklımızdan geçmedi değil ama sırada kelle ve kokoreç vardı.

Kokoreç ve kelle

Kokoreç ve kelle

Evet çorbadan sonra sıra geldi kelle ve kokoreçe. Aslında fazla bir şey söylemeye gerek yok. Görüntüler bile bu lezzeti anlatmak için yeterli olabilir. Kalın kesilmiş kokoreç biraz tuz takviyesiyle müthiş bir lezzet sundu. Bunu yedikten sonra domatesle, yeşil biberle karıştırılıp ekmek arasına tıkıştırılan iki gram kokoreçe başka bir isim bulmak şart oluyor.

Kelle

Kelle

Kelleye ise ayrı bir bölüm açmak lazım. Dışı nar gibi kızarmış ama içi hala sulu ve yumuşak. Tek başına bunun için bile buraya gelinebilir. Eğer tadını seviyorsanız siparişinizi beyinli olarak verebilirsiniz. Beyindir, gözdür bana göre şeyler değil derseniz siparişinizi beyinsiz olarak verirsiniz (menüde böyle yazıyor valla) gözünü de yemezsiniz olur biter. Bu iki ufak ayrıntı için sakın bu lezzeti kaçırmayın. Bir kelle fazla gelir derseniz yarım porsiyon olarak da sipariş verebilirsiniz.

Kokoreç

Kokoreç

Meşhur Fetih İşkembe Salonu sakatat seven herkesin mutlaka uğraması gereken bir mekan. Mekanın ortaklarından Cumhur Bey işini çok ciddiye alan ve herşeyin kalitesiyle tek tek ilgilenen biri. Bu ilgi ve dikkat elbette karşılıksız kalmıyor, müdavimleri burayı hiç boş bırakmıyor.

Bu yazıyı üstad Ahmet Rasim’in meşhur Çorbaname’sinin ilk kıtasıyla bitirmek şart oldu:

Kana kuvvet göze fer batna cilâdır çorba
İllet-i cû’a deva mahz-ı gıdâdır çorba
Sağlara, hastalara ayni şifâdır çorba
Ağniya dostu, muhibb-i fukarâdır çorba
Hâsılı hâhiş ile ekle sezâdır çorba

 

Hepinize şimdiden afiyet olsun.

Meşhur Fetih İşkembe Salonu

Meşhur Fetih İşkembe Salonu

Meşhur Fetih İşkembe Salonu:

Adres: Leblebiciler Sok. No:14 (Çarşı içi)

Balat, İstanbul

Telefon: (0212) 531 37 40

Google Maps için tıklayınız

Meşhur Fetih İşkembe Salonu Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir