Marmaris Büfe – Moda

İstanbul’un bir çok yerinde şubeleri olan Marmaris Büfe bir şube de Moda’da açtı. Halk gurmesi’nin Anadolu yakası temsilcisi Sinan’da “Çevremizi Tanıyalım” etkinlikleri kapsamında gitti, gördü ve yazdı.
Moda gibi varlıklı bir semtte büfe açmak cesaret isteyebilir, pek çok kimse burun kıvırabilir. Ama bir yerde de gereklilik. Artık her kesimden insan Moda’ya ziyarete geliyor. Üstelik etrafta bir sürü banka şubesi ve okul var. Eh, herkesin de Moda’daki nispeten fiyatlı lokantalardan yemek yemesi mümkün değil.

Hal böyle olunca Marmaris Büfe de doğru bir karar vererek, Moda Caddesi üzerinde bir şube açmış. Dekoru ve menüsüyle de ince zevkleri olan Modalıları bile yadırgatmayacak bir seçim yapmış.

Nitekim doğma büyüme Modalı olarak geçerken ben de bir uğradım ve alelacele bir şeyler atıştırdım. Böyle yerlerde klasik tercihim kaşarlı dürüm döner ve limonatadır. Yemeğimi yerken ilk bakışta Marmaris Büfe’de dikkatimi çeken artıları ve eksileri kısaca söyleyeyim.

Tüm Marmaris Büfelerde böyle mi bilmiyorum, ama Moda şubesinin menüsü – belki de semtten dolayı – geleneksel büfe menülerinden biraz daha ayrıcalıklı. Bir kere çorba var. Bu benim pek çok büfede yokluğunu çektiğim bir yemektir, özellikle kış aylarında. Ayrıca salatalar, sütlü tatlılar ve pastalar da pek çok büfe de görünmeyen yemekler. Fiyat aralığı ise 3 TL’den başlayan tostlar ile 10,5 TL’lik pilav üstü döner arasında değişiyor. Makul sayılır yani.

Personel güler yüzlü ve kibar. Dekorasyon da ferah ama temizliğe biraz dikkat edilebilirmiş. Özellikle zeminde. Aslında Taksim büfelerine alışan insanlar için burası bir büfe için fazla inceltilmiş gelebilir. Ama bence burada böyle olması gerekir.

Büfenin en büyük eksisi, menüde yazmasına rağmen tavuk dönerin olmamasıydı. Acaba menüde yer alan, benim artı not verdiğim yemek çeşitleri de yok mu diye düşünmeden edemedim.

Sonuç olarak, zamanında büfe, hızlı yemek mekanı olarak açılan bazı lokantaların giderek markalaşması ve “elitleşmesi” üzerine, Moda’da Marmaris Büfe gibi bir yerin olması ihtiyaçtı ve karşılandı.

Sinan Bali

Marmaris Büfe – Moda:
Moda Caddesi 145/A Kadıköy, İstanbul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir