Kurufasulyeci Erzincanlı Ali Baba

Kurufasülyeci Erzincanlı Ali Baba

Kurufasülyeci Erzincanlı Ali Baba

Türk mutfağı denilince akla gelen ilk yemeklerden biri de kurufasulyedir. İyi yapılmış bir kurufasulyenin tadına doyum olmaz. Hele ki yanında tane tane dökülen bir pilav ve de turşu varsa.

Kurufasulyeyi hemen her lokanta yapar. Ama hepsi hakkını vererek yapamaz. Kurufasulyeci Erzincanlı Ali Baba ise adından da anlaşılabileceği gibi işin hakkını verenlerden.

Ali Baba’nın tarihi 1924 yılına dayanıyor. O yıllarda Erzincan’da başlayan maceraları şimdi İstanbul’da devam ediyor. Mekanları tam anlamıyla tarih kokan bir yerde, Süleymaniye Camii’nin hemen karşısında. Hem içeride, hem de dışarıda yer bulmak mümkün. Geniş tenteler sayesinde yağışlı havalarda bile dışarıda oturup, ıslanmadan yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. Yemeğiniz ise tabii ki kurufasulye ve pilav. Bakır kazanlarda pişirildikten sonra kömür ateşinde dinlendirilen dermason fasulyeler Erzincan’dan geliyor. Üzerinde daima bir adet de kırmızı biber oluyor. Fasulyenin yanında isteyeceğiniz pilav da üzerinde 1-2 kaşık fasulyeyle geliyor. Elbette bu fasulyenizin bir kısmını pilavın üzerine eklemenize engel değil.

Erzincanlı Ali Baba‘nın fasulyesi ve pilavı gayet lezzetli. Ne çok diri, ne de pişmekten kendinden geçmiş. Tam tadında ve kıvamında pişmiş. Pilavı da fasulyeyle beraber gayet iyi gidiyor. Mekanda başka yemekler de bulmak mümkün ama böyle bir fasulyeyi bulmuşken başka bir şeyi gözüm görmediği için maalesef hiç birini deneme şansım olmadı. Mekanın müşterileri İstanbul Üniversitesi’nin hocaları ve öğrencileri, turistler, camiden çıkan cemaat ve civar esnaflar. Fiyatları ise gayet makul. Bu sıralarda “Geleneksel Bahar ve Yaz Kampanyası” ile normalde 4,50 TL olan kurufasulyeyi 3 TL’ye yemek mümkün. 1 porsiyon kuru fasulye, 1 porsiyon pilav ve 1 kutu kolaya 8,50 TL ödeyerek karnınızı bir güzel doyurabiliniz. Üstelik masaya gelen tazecik ekmek de cabası.

Mekana ulaşmak son derece kolay. Vezneciler’de metro inşaatının yanından girin, kız öğrenci yurdunun önünden dümdüz devam eden yol sonunda sizi Süleymaniye’nin karşısına çıkaracak. Zaten oraya geldiğinizde Ali Baba’nın yerini de görmüş olacaksınız.

Adres: Prof. Sıddık Sami Onar Caddesi, No:11
Telefon: (0212) 513 62 19

Tarihi Meşhur Kurufasulyeci Erzincanlı Ali Baba Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Kurufasulyeci Erzincanlı Ali Baba” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir