Kokoreççi Arnavut Özkan, Kasımpaşa

Kokoreççi Özkan Kasımpaşa

Kokoreççi Özkan

Kokoreç mevsimi geldi geçiyor bile. Ancak mevsimine yakışır bir kokoreç yazısı yazmak ancak şimdiye nasip oldu. Geç olsun da güç olmasın diyerek diyerek konuya giriyorum. Kokoreçsever biri olarak tava kokoreçten pek hoşlanmıyorum. Bir gıdım kokoreç yemek için onun iki üç katı domates ve biber yemek bana pek mantıklı gelmiyor. O yüzden hep ızgara kokoreç candır diyorum. İyi de onu da düzgün yapanı bulmak kolay değil. Hem temizliğine güvendiğiniz, hem de içine silme yağ doldurmayan bir yer bulmanız lazım. İşte biz bunu bulduk. Söğüş yemek için gittiğimiz Kasımpaşa’da “Hemen orada bir de kokoreççi var onu da denesenize” diyen bir dostumuza uyup soluğu Arnavut Özkan olarak tanınan abimizin arabasının başında aldık. Özkan  Abi 40 senedir bu işi yapıyor. “Çocukluğumdan beri mezbahadayım” diyor.

Kokoreççi Özkan

Kokoreççi Özkan

Kokoreç tezgahını öğlen gibi açıyor, akşama kadar orada. Sadece  Cuma günleri ve Ramazan’da çalışmıyor. Yarım ekmek kokoreçlerimizi söyleyip arkadaki büfe mi ganyan bayii mi olduğuna karar veremediğimiz yerin dışındaki bir masaya oturuyoruz. Özkan Abi kokoreçlerimizi getirdikten sonra içecek bir şey isteyip istemediğimizi soruyor. Kokoreç ayransız gitmez. Onları da hemen içeriden alıp getiriyor, masaya bir paket peçete ve ıslak mendil de bırakıp tezgahının başına geri dönüyor. Kokoreççi Özkan’ın kokoreçini özel yapan içinde çoğu yer gibi bol bol yağ kullanmak yerine uykuluk kullanması. Biz kokoreçlerimizi yerken tezgaha gelen giden pek kesilmiyor. Arada Özkan Abi bir kaybolup sonra bir poşet ekmekle geri dönüyor. Anlayacağınız ekmekler taze. Kokoreç derseniz o da iyi pişmiş ve lezzetli. Tavsiyem ilave olarak sadece biraz kekik, biraz da kırmızı biber istemeniz. Domates işi bozuyor. Aslında kokoreçin tadını gerçekten almak için en iyisi porsiyon olarak yemek.

Yarım ekmek kokoreç

Yarım ekmek

Arnavut Özkan kendi deyimiyle “İşin şeytanlığına kaçmadan” işini doğru ve dürüst bir şekilde yapmaya çalışıyor. Biraz geç bir yazı oldu ama olur da canınız kokoreç çekerse Kokoreççi Özkan’ı bir deneyin.

Kokoreççi Özkan:

Kasımpaşa Bahariye Caddesi, Güzelce Kasımpaşa Camii’nin yanındaki sokak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir