Hocapaşa Pidecisi

Kıymalı Pide

Kıymalı Pide

Sirkeci’den Cağaloğlu’na çıkan yokuşu tırmanmaya başladığınızda hemen solda dar bir sokak vardır. Adı Hocapaşa Sokak. Sağlı sollu lokantaların sıralandığı bu kısa ama kalabalık sokak ağız tadını bilenler için birden fazla hazineyi içinde barındırır. Bunlardan biri de Hocapaşa Pidecisi’dir.
Tarihi 1964 yılına dayanan Hocapaşa Pideci’si ağzının tadını bilen herkesin hiç değilse bir kez uğraması gereken bir mekan.

Hocapaşa Pidecisi’ne gitmeden önce methini duymuştum. Bu nedenle beklentilerim de yüksekti. Sipariş ettiğim kıymalı kaşarlı pide önüme geldiğinde anlatılanların doğru olduğuna ikna olmaya başlamıştım bile. Ağzıma attığım ilk lokmayla da emin oldum. Hocapaşa Pidecisi İstanbul’da gerçekten lezzetli bir pide yiyebileceğiniz mekanlardan biri. Bir kere pidenin harcı yani kıyması ve kaşarı çok lezzetli. Hamuru ise mükemmel. Ne ekmek gibi kalın ve yumuşak, ne de bazılarının ince hamurlu pide sunmak adına yaptıkları gibi kupkuru. Tam kıvamında. Servis ise tam bir esnaf lokantasında olması gerektiği gibi. İddiasız ama samimi.

Hocapaşa Pidecisi

Hocapaşa Pidecisi

Pidenin yanında gelen biber ve salatalık turşuları da ayrıca lezzetli. Ama tabii ki buranın gerçek yıldızı pideleri. Bu sefer kıymalı kaşarlıyı denedim. Bir daha ki seferlerimde kavurmalı ve özel pideleri olduğunu belirttikleri tavuklu pideyi deneyeceğim.

Kuşbaşılı Kaşarlı

Kuşbaşılı Kaşarlı

Böyle güzel pideler yapan bir mekanı, bu kadar geç keşfetmiş olmanın acısını ilerleyen günlerde çıkartmayı umuyor ve sizlere de Hocapaşa Pidecisi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Güncelleme: Daha sonraki ziyaretlerimde Hocapaşa’nın değişik pidelerini deneme fırsatı buldum. Ne ben ne de burayı bereber ziyaret ettiğim arkadaşlarım hiç bir zaman hayal kırıklığı yaşamadık. Hocapaşa bizim için hala İstanbul’un en iyi pidelerini yapan mekanlarından biri.

Hocapaşa Pidecisi:
Adres: Hocapaşa Sok. No:19 Sirkeci/İstanbul
Telefon: (0212) 512 09 90

Hocapaşa Pidecisi’nden fiyatlar (Aralık 2014)
Kıymalı: 10 TL
Peynirli: 10 TL
Tavuklu:10 TL
Kıymalı Kaşarlı: 12 TL
Kavurmalı: 15 TL
Pastırmalı: 15 TL
Sucuklu: 15 TL
Karışık: 15 TL
Açık kıymalı: 10 TL
Kuşbaşılı: 15 TL
Kola: 2,50 TL

 

Google Maps için tıklayınız

Hocapaşa Pidecisi” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir