Halil Lahmacun

Halil Lahmacun

Halil Lahmacun

Ne zamandır sadece Avrupa yakasında dolaşmakta olduğumun farkındayım. Ama bu Anadolu yakasındaki tatmaya değer lezzetleri göz ardı ettiğimden değil, vakitsizlikten dolayıydı. İşte geçtiğimiz günlerde bu sorunu aştım ve soluğu Kadıköy çarşısında aldım. Hedefim adını bir kaç ayrı yerden duyduğum Halil Lahmacun’du. O kadar yolu gitmişken Halil’in hem lahmacununu, hem de olağandan farklı görüntüsüyle dikkat çeken peynirli pidesini denedim. İşte izlenimlerim…

İyi bir lahmacunda bulunması gereken bir çok özellik vardır. Hamurunun kararında pişmiş olması, kıymasının kaliteli ve lezzetli olması, soğan miktarının kararında olması, şekli, sıcaklığı… Kötü malzemeyle yapılmış, hamuru çok kalın ve yumuşak (veya tam tersi, çok ince ve kuru), soğuk, yamuk yumuk veya malzemesi oransız dağılmış bir lahmacun insanın bütün keyfini alır götürür. İşte bu yüzden son derece basit bir yemek gibi görünse de herkes lahmacun yapamaz ve her yerde de lahmacun  yenmez.

Halil Lahmacun Kadıköy’de çarşı içinde küçücük bir mekan. Kuruluş tarihi 1980. Alt katta fırın ve acelesi olanlar için büfe stilinde bir kaç kişilik oturma yeri, kapının önünde ise hem yemeğinizi yiyip, hem de çarşının cıvıl cıvıl havasını soluyabileceğiniz bir kaç masası mevcut. Üst katında ise topu topu 4-5 masa var. Halil’in lahmacununun lezzeti ise dükkanın büyüklüğüyle ters orantılı. Lahmacunu yukarıda saydığım şartları büyük ölçüde yerine getiriyor. Bir kere tadı güzel, hamuru gevrek ve lezzetli. Lahmacunun büyüklüğü gayet tatmin edici. Malzemelerin dağılımı eşit ve düzenli, miktarı ise gayet makul. Bazı meşhur lahmacuncularda görecebileceğiniz gibi bir yer yer kellikler oluşturacak gibi düzensiz dağılmamış. Kısacası lahmacunu Avrupa’dan, Asya’ya geçerek kıta değiştirmeme değecek kadar lezzetli.

Peynirli Pide

Peynirli Pide

Halil Lahmacun’da lahmacun dışında yiyebileceğiniz bir tek şey var, peynirli pide. Yani menü fazla seçeneğe olanak tanımıyor. Buraya geldiyseniz ya lahmacun yiyeceksiniz, ya da peynirli pide. Ama ikisi de son derece lezzetli olduğu için bu olumsuz bir durum haline gelmiyor. Bu arada şunu söylemekte fayda var. Peynirli pide deyince aklınıza standart, kaşarlı pide gelmesin. Halil’in peynirli pidesi önünüze geldiğinde rengi sizi biraz şaşırtabilir. Zira bu pidenin harcının rengi yeşil. Bunun nedeni Rokfor peyniri kullanmaları değil elbette. (Abartmayın o paraya o peynirin orada işi olmaz.) Yeşil rengi veren maydanoz. Bu ilginç tadı da denemenizi tavsiye ederim. Ama hem pide hem lahmacun yiyecekseniz önce pideyi bitirin. Zira soğuyunca tadı sıcakkenki gibi olmuyor.

Eğer Kadıköy’deyseniz Halil Lahmacun’u bir deneyin. Lahmacunun içine yanında gelen maydanozdan bol bol doldurmayı da unutmayın.

 

Halil Lahmacun

Halil Lahmacun

Lahmacun: 2,5 TL

Peynirli Pide: 2,5 TL

Kola-Fanta: 2 TL

Ayran: 1,50 TL

Şalgam: 2 TL

Soda: 1,50 TL

Su: 1 TL

Halil Lahmacun:

Adres: Güneşlibahçe Sok. No:26/A (Çarşı içi) Kadıköy/İstanbul

Telefon: (0216) 227 01 23

Halil Lahmacun” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir