Gülebru Kantin

Gülebru Döner

Gülebru Döner

-Sinan Bali yazdı-

Kapalı Çarşı’ya yolumuz düşmüşken methini işittiğim Gülebru Kantin’e de uğramaya karar verdik. Odun kömürü ateşinde pişen dönerinin birkaç yerde en iyiler listesine girdiğini görmüştüm. O zamandan beri de yolumu Kapalı Çarşı’ya düşürüp bu döneri tatmayı kafama koymuştum.

Mekan, Kapalı Çarşı’nın Mercan Kapısı’ndan girince ilk köşede, ufak bir büfe. Ama önündeki ve içerideki trafik yoğun. Ancak dikkat! Köşenin bir tarafında Gülebru Kantin, diğer tarafında da aynı tip döner yapan başka bir büfe var. Ancak ikisi sanki tek mekanmış gibi duruyor. Biz de ilk başta orijinal Gülebru Kantin’in önünü kalabalık görünce, aynı mekan sanıp diğerine seğirttik. Mekanın işletmecileri de “aynı yer” diyerek bizi deyim yerindeyse kandırmaya çalıştılar. Ama tepedeki tabelayı görünce işin gerçeğini anladık. Ne yazık ki bu duruma pek çok yerde şahit oluyoruz. Belki o büfenin de döneri lezzetli idi ama diğerinden müşteri çalmaya çalışması yakışık almadı.

Neyse bir Gülebru Kantin’e dönelim. Büfenin önünde birkaç masa birleştirilip sıra masa yapılmış. Yiyen kalkıyor, yeni müşteri oturuyor. Dönerin ününü duyan gelmiş ki sandalyeler hiç boş kalmıyor. Biraz bekledikten sonra bize de yer gösterildi.

Bize hizmet eden konuşkan bir garson, isteğimiz olan tırnak pide arası döner yerine yarım ekmeği önerdi. Tırnak pidenin etin yağını çekeceğini, ilk defa geldiğimiz için yarım ekmekte dönerin lezzetini daha iyi alacağımızı söyledi. Gramajı da 80 gr olarak kendi belirledi, zaten ayranı söylememize hacet kalmadan açık ayranda karar kıldı. Biz uyumlu müşteriyiz, bir şey demedik. Mekanın yapısı hızlı siparişi, hızlı servisi gerektirdiğinden çok fazla nazlanmaya yer yok.

Ekmek arası ful garnitürlü dönerlerimiz çabucak geldi. Yaprak döner iyi pişmiş ve yağlıydı. Belirgin bir et lezzeti aldım. Yine de pide arası döneri  denemek isterdim. Garnitür ise sıradandı. Belki de dönerin tadını tam almak için porsiyon olarak yemek daha iyi.

Gülebru Döner

Gülebru Döner

Fiyat konusunda ise 80 gr.lık dönerin 17,5 TL olmasını pek doğru bulmadım. Tamam döner lezzetli ama fiyat-fayda dengesinde bu fiyata değdiğini düşünmüyorum. Aynı lezzette, daha fazla gramajlı, benzer fiyata döner sunan mekanlar var. Sonuçta burası bir büfe ve ben daha hesaplı bir fiyatlandırma beklerdim. Kazandığı şöhretin bedeli ne yazık ki bizden tahsil edildi. Tabii bu fiyatlarda turistik bir yerde konumlanmasının da rolü var.

Sonuçta Gülebru Kantin, hızlı tüketimin olduğu bir yerde odun kömürü ateşinde döner pişirerek zoru başarıyor. Döneri de lezzetli, ama en iyiler listesine alabileceğim kadar değil. İkinci kez gider miyim? Fiyatlar nedeniyle de pek emin değilim.

Gülebru Kantin:

Adres: Kapalıçarşı, Beyazıt Mahallesi, Acı Çeşme Sokak,

No 4, Fatih, İstanbul

Telefon: (0212) 512 33 93

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir