Goralı

Goralı

Goralı

Goralı hemen her büfenin menüsünde bulunur. Ama gerçek goralı sadece Goralı’dadır. Gora eski Yugoslavya, bugünkü Kosova toprakları içinde bir bölgenin adı. Bu bölgeden Türkiye’ye göç eden Goralı ailesi ilk olarak Ankara’ya yerleşmiş. Daha sonra 1961 yılında İstanbul’a göç etmişler. Fındıkzade’de ufak bir büfe açmışlar ve bu sayede İstanbul’lular da goralıyla tanışmışlar. Bugün hala bir aile müessesesi olan Goralı‘yı ailenin üyeleri olan Şehmuz, Kemal, Ertan ve Ercan kardeşler işletiyor.Goralı’da, değişik goralı çeşitleri bulmak mümkün. Goralı, kadın budu köfteli, ciğerli, füme dilli, sucuklu, salamlı bunlardan bazıları.

Gelelim goralının lezzetine. Ben goralı ve kadınbudu köfteli çeşitlerini denedim. İlk olarak aldığım lezzet goralıya özel Rus salatasının yoğun patates tadı oldu. Başlarda diğer malzemelerin tadını tam olarak alamasam da sandviçin arka taraflarında salata azaldıkça diğer malzemelerin tadı da farkedilmeye başlanıyor. Lezzet açısından goralıya rahat bir şekilde “Lezzetli” demekte bir sakınca görmüyorum. Bu arada turşuyu da unutmamak lazım tabii. O da son derece lezzetliydi.

Goralı

Goralı

Kadınbudu köftelide köfte tadının daha baskın olmasını beklerdim. Hele ki köftenin formülü sır gibi saklanan, çok özel bir lezzet olduğunu bu kadar duyduktan sonra. Sandviçteki köfte miktarı biraz daha fazla olsa bu belki olabilirdi. Yine de bu sandviç için de lezzetli demekten geri kalmayacağım.

Goralı’da daha deneyecek pek çok çeşit olmasına rağmen benim fazla vaktim yoktu. Yoksa bir sandviç daha yiyebilirdim. Açıkçası aklım ciğerlide ve füme dillide kaldı. Onları da bir daha ki sefere bırakarak Goralı’dan çıkarken karnım tok, keyfim yerindeydi. Goralı’yı yolu Aksaray-Cerrahpaşa tarafına düşen bütün yemekseverlere tavsiye ederim.

Goralı’nın fiyatları hakkında bir fikir vermesi açısından: (2016 güncellemesi)
Goralı: 6 TL
Kadınbudu köfteli: 3,50 TL
Ciğerli: — TL
Füme dilli: 8,00 TL
Sucuklu: 6,00 TL
Salamlı: 5,00 TL
Yengen: 6,50 TL
Kola: 2,50 TL
Ayran: 2,00 TL

Goralı’nın paket servisi yok. Yani ne yiyecekseniz gidip kendinizin alması gerekiyor.

Fındıkzade Goralı

Fındıkzade Goralı

Goralı:

Adres: Kızılelma Caddesi No:24/B Fındıkzade – İSTANBUL
Telefon: (0212) 589 90 67 – 586 16 09

Goralı Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Goralı” üzerine 3 düşünce

  1. çocuklugum cerrahpasada gecti okul yıllarımda capadaydı rahmetli babaları işletiyordu selcuk kız meslekte okuyordum okul cıkışı solugu orda alırdık babalarının müşvik ve güler yüzlü olması ogullarınada sırayet etmış hepsı saygılı ve güler yüzlülerşimdi fındıkzadedeler uzun yıllardır ama bız hep ordayız ilginçtir çocuklugumdaki lezzet aynı sanki babalarının yaptıgı goralı aynı tebrık edıyorum onları umarım çocuklarınada ögretırler torunlarımda tatsın bu eşsiz lezzetı böyle sürsün ebedıyete

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir