Edirne Ciğercisi Naci Usta

Edirne tava ciğeri

Edirne tava ciğeri

Tava ciğeri denildiğinde akla Edirne gelir. Bu işin ustaları genelde hep Trakya’nın bu güzel köşesinden çıkar. İyi de insan canı her tava ciğer çektiğinde kalkıp Edirne’ye gidemez ki. Beşiktaş’ta yaşayanlar bu konuda çok şanslılar. Onlar gerçek Edirne tava ciğerine yürüme mesafesindeler. Beşiktaş Ihlamurdere Caddesi’ndeki Edirne Ciğercisi Naci Usta Edirne’ye girmeden gerçek Edirne tava ciğeri yeme şansını sunuyor. Naci Usta 1975 yılında Edirne’de başladığı yolculuğuna artık İstanbul’da devam ediyor ve bizlere gerçek tava ciğerine ulaşma şansı veriyor.

Edirne tava ciğerinin yapımı bir hayli zahmetli. Öncelikle dana ciğerin zarı ayıklanıyor. Sonra parçalara ayırılıyor. Bu esnada içindeki sinirler ve damarlar da ayırılıyor. Sonra incecik doğranıyor ve fazla kanından arındırılması için kevgirlerde yıkanıyor. Tuzlandıktan sonra bir süre bekletiliyor ve una bulanarak özel tavasında kızgın yağda kızartılıyor. Burada işin sırrı ciğerleri kızartırken kurutmamak. Yani dışı çıtır çıtırken içinin yumuşacık olması. Bunun için de kızartma yağının yüksek sıcaklıkta olması gerekiyor. Kızgın yağda hızlıca kızartılan ciğerler yanında soğan ve Edirne yöresinden elde edilen kurutulmuş acı kırmızı biberle servis ediliyor.

Naci Usta İstanbul’da Edirne tava ciğerini en iyi yapan yerlerden birisi. Mekanın Beşiktaş gibi son derece merkezi bir yerde bulunması da bu lezzete ulaşmak isteyenler açısından bir avantaj. Ayrıca ciğerin yanı sıra köfteleri de son derece lezzetli. Eğer bir kaç kişi olarak gittiyseniz ortaya bir porsiyon da köfte söylemenizi tavsiye ederim.

Edirne Tava Ciğercisi Naci Usta:

Ihlamur Dere Cad. No: 111/A

Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 259 80 22

(0541) 749 33 22

 

Fiyatlar: (Mart 2014)

Edirne tava ciğeri: 14 TL

Ekmek arası tava ciğeri: 8 TL

Edirne köfte: 14 TL

Rodop köfte: 14 TL

Kaşarlı köfte: 14 TL

Yumurtalı piyaz: 5 TL

İşkembe çorbası: 9 TL

Tuzlama çorbası: 11 TL

Kelle paça çorbası: 11 TL

Mercimek çorbası: 5 TL

İçecekler: 2 – 3 TL

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir