Coşkun Usta Bafra Pide

Kuşbaşılı kaşarlı pide

Coşkun Usta Bafra Pide

Pidenin kalbimdeki yeri ayrıdır. İyi pide yapan yer buldum mu mutlu olurum. Coşkun Usta Bafra Pide de beni mutlu eden yerlerden biri oldu. Bafra Pide’nin esas yeri Kızıltoprak’ta. Tren istasyonunun arka sokağında ufak bir yer. Coşkun Kuru tarafından 1981’de kurulan Bafra Pide bugün 3 şubeyle hizmet veriyor.

Gelelim Barfa Pide’nin pidelerine. Söyleyebileceğim tek şey olağanüstü oldukları. Menüde açık ve kapalı pide çeşitleri var ve seçenekler çok fazla. Klasik Bafra pidesi yiyebileceğiniz gibi kavurmalı, kuşbaşılı, kaşarlı, ıspanaklı, patatesli, patlıcanlı, özel peynirli, kabaklı ve bunların kaşarlı patatesli gibi kombinasyonlarını deneyebilirsiniz. Bir de Coşkun Usta’nın favorisi diye bir pide var. Bu da kaşar, pastırma ve yumurtayla yapılıyor. Yeme de yanına yat. Bütün bu pide çeşitlerinin yanında güveç ve dürüm de yapıyorlar.

Pideler kapıdan girer girmez karşınıza gelen taş fırının önündeki tezgahta hazırlanıyor. Oturduğunuz yerden siparişini verdiğiniz pidenin hazırlanışını adım adım takip edebiliyorsunuz. Her şey gayet şeffaf.

coşkun usta bafra pidecisi

Coşkun Usta Bafra Pide

Pidelerinin lezzetini hamurun özel mayalama tekniğine ve Karadeniz bölgesinden gelen kaliteli malzemelere bağlıyorlar. Bu arada Bafra Pide‘de dikkatimi çeken bir husus da pideyi yaparken kullandıkları teknik. Açık pidelerde hamuru açtıktan sonra malzemesiz olarak fırına atıp biraz sonra tekrar çıkartıyorlar. Malzemeyi bu aşamada hamurun üzerine yayıp tekrar fırına vererek odun ateşinde pişiriyorlar. Bu sayede hamur tam kararında pişerken malzemeler kurumuyor ve ölmüyor. Bunun da lezzete önemli bir katkısı olduğuna inanıyorum.

Kavurmalı kaşarlı

Kavurmalı kaşarlı

Mekanla ilgili bir değer hoş özellik ise çalan müzikler. Mahalle arasında, ufak bir mekanda pide yerken fonda Frank Sinatra’dan Strangers in the Night, Latin ve Yunan müzikleri duymak ilginç bir tecrübe oluyor.

Pidelere ilave olarak burada deneyebileceğiniz diğer bir lezzet de turşuları. İçecek olarak da standart seçeneklerin yanında her yerde bulunmayan şıra mevcut.

Coşkun Usta Bafra pide İstanbul’da benim için ilk 3 içine girmeyi başaran bir yer oldu. Uzun yıllardır en lezzetli pideleri yaptığına inandığım Hocapaşa Pidecisi‘ne sağlam bir rakip oldu. Böyle bir yeri bu kadar geç keşfetmiş olmaktan üzüldüm. Neyse geç olsun da güç olmasın.

Coşkun Usta Bafra Pide

Coşkun Usta Bafra Pide

Coşkun Usta Barfa Pide adres:

 Kızıltoprak: Hasan Amir Sok. No: 21, Kızıltoprak/İstanbul

Telefon: (0216) 349 49 99 – 0216 336 97 59

Kozyatağı: Sarı Kanarya Sok. No:17, Kozyatağı/İstanbul

Telefon: (0216) 464 65 65 – 0216 464 65 63

Esentepe: Kasap Sok. No: 18, Esentepe/İstanbul

Telefon: (0212) 216 12 12 – 216 00 66Websitesi:  http://www.bafrapide.com/index2.html#

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir