Çınaraltı Uykuluk

gerdan uykuluk

gerdan uykuluk

Aslına bakarsanız bu gecikmiş bir yazı. Mayıs başında gittiğim, lakin ancak şimdi yazmaya fırsat bulabildiğim Çınaraltı Uykuluk İstanbul’un gizli kalmış lezzet köşelerinden biri. Çınaraltı’nı anlatmadan önce ilk olarak uykuluk nedir onu anlatmak faydalı olur sanırım. Wikipedia’nın uykuluk ile ilgili tanımı şöyle:  “Uykuluk hayvanın göğüs kafesinin üst kısmında bulunan timus ve pankreas bölgelerindeki bazı salgı bezlerinden oluşur”.  Hayvanın değişik yerlerinden elde edilen ve buna göre adı ve tadı farklılık gösteren uykuluk genel olarak bahar aylarına özgü bir lezzet olarak bilinir. Nedeni ise tahmin edebileceğiniz gibi uykuluğun özellikle kuzulardan elde edilmesi. Zamanında Sütlüce’de bulunan mezbaha civarda uykuluk satan bir çok mekanın açılmasına imkan vermiş. Mezbaha yıllar önce kapanmış ama uykulukçuların bir kısmı hala aynı yerde bu işe devam ediyor.

Çınaraltı’nda 2 tip uykuluk var. Biri fındık uykuluk, diğer ise gerdan uykuluk. Fındık uykuluk, gerdana göre daha yağlı ve baskın bir tadı var. Dolayısıyla ilk kez uykuluk yiyorsanız ve yağdan fazla hoşlanmıyorsanız gerdanı denemeniz daha doğru olabilir. Sağlıklı beslenme mi, lezzet mi ikileminde kaldığında genellikle “lezzet” seçeneğine yönelen biri olarak benim tercihim fındık uykuluk oldu ki kendisi aşağıdaki gibi bir şey oluyor.

Fındık uykuluk

Fındık uykuluk

Daha sağlıklı ve hafif bir tercih yapan fahri halkgurmesi arkadaşım Sinan ise gerdan uykuluğu tercih etti. Onun da fotoğrafını sayfanın üst kısmında görebilirsiniz. Gerdan ve fındık uykuluklar arasında daha önce de söylediğim gibi ciddi bir lezzet farkı var. Eğer tek başınıza gitmediyseniz ve hangisini yiyeceğinize karar veremiyorsanız en iyisi ikisinden de söyleyip aranızda paylaştırmak. Siparişimiz alındıktan sonra masaya ilk olarak Gavurdağı salatamız geldi.  Cevizi bol, nar ekşisi kararında güzel bir salataydı. Ardından bizi buralara kadar getiren uykuluklarımız geldi. Hem fındık, hem de gerdan uykuluğun tadına baktım ve bence ikisi de olağanüstüydü. Burada tekrar söylemek istiyorum ki etten fazla hoşlanmayan, sağlıklı beslenmeye çok dikkat edenler için fındık uykuluk gerçekten de sonrasında vicdan azabı yaşamalarına yol açacak bir deneyim olabilir. Benden söylemesi.  Bu kadar uykuluktan bahsettikten sonra “Burada başka bir şey yapılmıyor mu?” diye sorabilirsiniz. Elbette yapılıyor. Menüde kokoreç, kuzu şiş, pirzola, Adana kebap, sac kavurma, tavuk sote, köfte ve benzeri bir çok seçenek mevcut. Ama bunları zaten yapan binlerce mekan varken civarda oturmuyorsanız bir sürü yol tepip köfte yemek için Çınaraltı’na gelmek bana çok mantıklı gelmiyor.

Çınaraltı Uykuluk‘un zengin sayılabilecek bir soğuk meze menüsü mevcut. Soğuk meze çeşitleri arasında Arnavut ciğeri, yaprak ciğer, beyin söğüş, dik söğüş, enginar, patlıcan ezmesi, mantar salatası, yoğurtlu patlıcan, yaprak sarma, kereviz salatası, barbunya-fasulye pilaki, haydari, acılı ezme, pancar, pazı kavurma, havuç tarator, Amerikan salatası sayılabilir.

Çınaraltı’nda kahvaltı yapmak da mümkün. Açık büfe kahvaltı ve omlet çeşitleri sabahın erken saatlerinde (doğal olarak) uykuluk dışında bir şeyler yemek isteyebilecek olanlar için değişik seçenekler sunuyor.

Haliç kıyısında ve kolayca ulaşılabilecek bir noktada olan Çınaraltı Uykuluk 08:00-04:00 saatleri arasında açık.

çınarlatı uykuluk

çınarlatı uykuluk

Çınaraltı Uykuluk

İmrahor Cad. No:72

Sütlüce – İstanbul

Tel: (0212) 210 35 14

Fındık uykuluk: 12 TL

Gerdan uykuluk: 10 TL

Çınaraltı uykuluk sote: 12 TL

Çınaraltı uykuluk kavurma: 12 TL

Et sote: 14 TL

Mezeler: 5-10 TL arası

Açık büfe kahvaltı: 15 TL

Salatalar: 4-5 TL

Fırında sütlaç: 5 TL

Kabak tatlısı: 5 TL

Soğuk içecekler: 2 TL

Çay: 2 TL

Türk kahvesi: 3 TL

Googlemaps linki için tıklayınız
Çınar Altı Et Ve Uykuluk Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Çınaraltı Uykuluk” üzerine 2 düşünce

  1. Ben de ilk kez deneyenler için gerdan uykuluğu tavsiye ederim. Biraz da tavuk ciğere benzediği için yemesi kolay gelebilir. Ekmek arası da ilk kez yiyecekler için tercih nedeni olabilir. Bu arada bizim gibi açlıktan başınız dönüp de sakın ola uykuluğun üzerine kekik, kırmızı biber serpmeyi unutmayın.

  2. arkadaslar uykuluk guzel ama ozellikle adiisyona cok dikkat edin 3 kere gittim her seferinde hesap yanlisligi oldu son gidisimde 4 kisiydik tam 105 lira fazla yazmislardi adisyondaki fiyatlari topladik ama bir ozur bile dilemediler hesaplara coook dikkat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir