Burdur Şiş – Tadım Pide ve Kebap Salonu

Burdur Şiş

Burdur Şiş

Sinan Bali

Paket turlarla gezerken insan yemek yeri seçiminde pek özgür olamıyor. Bayram tatili boyunca Göller Yöresi’ne yaptığımız turun duraklarından biri olan Ağlasun’da da lokanta seçimi tur tarafından yapıldı. Burdur’un ilçesi olan Ağlasun’a Sagalassos antik şehrini ziyaret etmek için gitmiştik. Tur rehberimiz öğle yemeğinde yöreye özgü Burdur şişi tadabilmemiz için, Ağlasun’un merkez meydanındaki Tadım Pide ve Kebap Salonu’nu ayarladı. Aslında bu yazıyı da lokantadan çok Burdur şişi tanıtmak için yazıyorum.

Zengin bir yemek kültürü olmasına rağmen, Anadolu bu kültürü dışarıya sergilemekte çok zayıf kalıyor. Evlerde pişen yöresel yemeklerin yenebileceği lokantaları bulmak neredeyse imkânsız; hele bir de bayram olunca açık lokanta bile bulmak zor. Neyse ki Tadım Lokantası, Ağlasun’daki açık birkaç mekândan biriydi ve biz de Burdur şiş yeme fırsatını yakaladık. 

Lokantanın bize hazırladığı menüde önce büyük bir tabak çoban salatayla tavuk çorbası servis edildi. Yumurta ile terbiye edilmiş tavuk çorbası sarı rengiyle alışık olduğumuz çorbalardan farklı bir görüntüye ve tada sahipti. Çorbanın farklı lezzetine içindeki buğday taneleri de katkıda bulunmuştu.

Ardından gelen Burdur şiş, bildiğimiz şiş köftenin bir çeşidiydi. Özelliği dinlendirilmiş etten, tuzdan başka hiçbir baharat kullanılmadan hazırlanması. Yumuşak ve lezzetli olması için kuyruk yağı da ilave ediliyor. Şişlere geçirilen kıyma ince uzun bir köfte haline getiriliyor ve ızgarada pişiriliyor. Bolca pide ve bulgur pilavıyla servis edilen et, üzerine sumak ekşisi serpilerek yeniyor. Burdur şiş çok orijinal olmasa da muhtemelen etin kalitesinden dolayı lezzetli bir yiyecek ve Burdur civarındaki lokantalarda bulabileceğiniz belki de yöreye özgün tek yemek.

Yemeğin üstüne yediğimiz künefe ise yöresel olmasa da gerçekten şimdiye kadar benzeri bir lokantada yediğim en iyi künefeydi. Öyle ki ikinci porsiyona hayır diyemedik.

Tadım Pide

Tadım Pide

Çorba, salata, Burdur şiş, tatlı ve içecekten oluşan bu menünün adam başı fiyatı ise 15 TL’yi pek geçmedi. Ayrıca Tadım Lokantası’nda pide ve kebap çeşitleri de yapılıyor.

Burdur’a yolunuz düşerse kaynak sularının bugün bile çeşmelerinden aktığı antik Sagalassos kentini mutlaka ziyaret edin ve gitmişken bir de Burdur şişin tadına bakın derim.

Tadım Pide ve Kebap Salonu: (0248) 731 21 10

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir