Borsam Lahmacun

Borsam Taş Fırın

Borsam Taş Fırın

Geçtiğimiz aylarda Kadıköy’deki meşhur Halil Lahmacun’u yazmış ve buranın İstanbul’un en iyi lahmacuncularından biri olduğunu söylemiştim. Bunun ardından Borsam Taş Fırın‘ı da denememi tavsiye eden bir çok mesaj aldım. Sonunda Kadıköy’e yolum düştü ve bu tavsiyelere de uyarak Borsam’ın Çarşı şubesinde meşhur lahmacunlarının tadına bakma şansına eriştim. Kadıköy’ün hafta sonu kalabalığının içine karıştım ve tamamı Kadıköy’de 3 ayrı şubesi bulunan Borsam’ın Çarşı şubesine uğradım.

Borsam Taş Fırın‘ın kuruluş tarihi 1968. Bu işi bu kadar uzun süredir yaptıkları ve hala ayakta oldukları düşünülürse işlerini iyi yaptıklarını daha içeriye adım atmadan anlamak mümkün. Mekana geldiğimde hem uzun süredir havanın ilk kez bu kadar sıcak olması, hem de Kadıköy çarşınının cıvıl cıvıl kalabalığını daha iyi görebilmek için dışarıdaki masalardan birine oturdum. Oturur oturmaz da hemen siparişim alındı. Borsam adeta bir arı kovanı gibi. Masalar sürekli olarak dolup, boşalıyor. Garsonlar koşuşturuyor, ustalar durmaksızın lahmacunları ve pideleri hazırlıyor. Sipariş verdikten kısa bir süre sonra lahmacunlarım tahta tepsiler üzerinde getirildi. Bazıları için lahmacunun olmazsa olmazı olan maydanoz ve lahmacunda yeri olup olmadığı nesillerdir tartışma konusu olan limon zaten masadaki plastik kaplar içinde hazır bekliyordu. Biraz maydanoz, biraz kırmızı biber, biraz da sumakla tatlandırdığım lahmacunumu katlarken ilk dikkatimi çeken hamurun kıvamı oldu. Dış tarafı iyi kızarmış ve kıtır kıtır hale gelmiş hamurun iç kısmı yumuşak kalmıştı. Bu iyiye işaretti. Sonra sıra geldi ilk lokmaya ve harcın tadını almaya….

borsam lahmacun

borsam lahmacun

İşin burası biraz karışık. Lezzetli miydi? Evet lezzetliydi. Memnun kaldım mı? Evet. Peki İstanbul’un en iyisi mi? İşte orada durdum. Belki o an için benim şansıma ustanın en iyi günlerinden birinde değildim, belki benim ağzımın tadı yerinde değildi, belki de sadece beklentim olağanüstü derecede yüksek olduğu için böyle hissediyorum ama bugüne kadar yediğim en iyi lahmacun diyemedim. Burada yanlış anlaşılmamak için tekrar Borsam’ın lahmacununun gayet lezzetli olduğunu tekrar söylemek istiyorum. Ama dediğim gibi “en iyi” diyemedim. Belki de sorun bendeydi. Sırf bu şüphe yüzünden bir gün tekrar Kadıköy’e gidip hem Halil Lahmacun’u hem de Borsam Taş Fırın’ı arka arkaya deneyip tekrar karar vermeye çalışacağım. O güne kadar şunu söyleyebilirim. Borsam Taş Fırın lahmacun yemek için doğru bir seçim. Burayı seçerseniz büyük ihtimalle memnun kalacaksınız. Ama en iyiyi bulma peşindeyseniz o zaman garanti veremem. Zaten damak tadı gibi kişiye özel bir konuda herhangi bir yeri “en lezzetli” ilan etmek de pek doğru bir hareket değil kanımca.

Borsam Taş Fırın:

Kadıköy Rıhtım: Telefon (0216) 330 86 19

Kadıköy Bahariye: Telefon (0216) 349 43 23

Adres: Serasker Sok. No:78 Kadıköy / İstanbul

Kadıköy Çarşı: Telefon (0216) 337 05 04

Adres: Güneşlibahçe Sok. No:22 Kadıköy / İstanbul

Borsam Taşfırın Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Borsam Lahmacun” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir